Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác

Kadlec dirigoval vítězství Lvíčat

Čeští fotbalisté do 21 let zvládli přátelský zápas s Ukrajinou, kterou potkají v červnu na mistrovství Evropy

UHERSKÉ HRADIŠTĚ První přípravný zápas před mistrovstvím Evropy vyšel českým fotbalistům do 21 let na jedničku. V Uherském Hradišti včera porazili 2:1 Ukrajinu, s níž se utkají na červnovém šampionátu v Dánsku ve skupině.

Už dva roky neporažený český výběr došel k vítězství především díky výkonu v prvním poločase, kdy se o jeho branky postarali Jan Vošahlík a debutující Václav Kadlec. Prohru Ukrajiny osm minut před koncem zmírnil Petrov.

„Rád jsem zejména za první půli. Protože se do ní zapojili úplně noví hráči. Gólový rozdíl mohl být klidně ještě vyšší,“ těšilo trenéra Jakuba Dovalila.

Tradiční opory Mazucha, Dočkala, Čelůstku či kanonýra Pekharta nechal tentokrát odpočívat. I tak jeho svěřencům trvalo jen chvíli, než se v úplně nové sestavě rozkoukali. Obrana, v níž poprvé nastoupil sparťanský stoper Lukáš Hejda, byla téměř bez práce, hodně vidět byl další debutant z Letné Kadlec, kterému seděla role středového tvořivého hráče s volností při ofenzivních manévrech.

„Do týmu zapadl a hrál výborně. Splnil, co jsme od něj očekávali a potvrdil svoje kvality,“ chválil talentovaného mladíka Dovalil.

Kadlec v říjnu oslavil svůj debut v seniorském týmu brankou v kvalifikačním utkání s Lichtenštejnskem a včera se mu totéž povedlo v jednadvacítce. Po rychlém úniku beka Řezníka se ve 39. minutě předvedl drzou gólovou patičkou a zvyšoval už na 2:0.

Na Euru to bude jiné střetnutí „Měl jsem do zápasu velkou chuť. I trenérům ve Spartě jsem chtěl ukázat, že fotbal pořád hrát umím,“ vyprávěl s úsměvem fotbalista, který v klubu „doplácí“ na skvělou formu ofenzivních konkurentů z Afriky Bonyho Wilfrieda a Léonarda Kweukeho.

Češi na hřišti vládli, dobře kombinovali a tím si připravovali prostor pro nebezpečné akce. Jejich výkon snesl v prvním poločase přísné měřítko, po změně stran už úroveň zápasu upadla, což je při tradičních střídáních a změnách v sestavě pravidlem. Dovalil ve druhém poločase vyměnil šest hráčů, domácí sice kontrolovali hru, ale na dostřel branky se už nedostávali tak lehce a často jako v úvodním dějství. „A nakonec jsme úplně zbytečně inkasovali,“ mrzelo Dovalila jen, že Ukrajina svůj matný výkon vylepšila až v závěru, kdy potrestala pasivitu českého týmu. Střídající Ondřej Čelůstka se nechal přeskočit.

Ostrý vzájemný zápas ve skupině Eura už bude podle Dovalila úplně jiný. „Soupeř tu byl ve velmi pozměněné sestavě. Příští rok to nebude tak lehké, i když jsme mohli z jeho hry nějaké zákonitosti vyčíst,“ vysvětlil Dovalil.

Nutno dodat, že Ukrajina sice přijela bez většiny své úspěšné kvalifikační sestavy, ale k dispozici měla hned několik loňských mistrů Evropy do 19 let.

***

Česko „21“ 2 Ukrajina „21“ 1

Branky: 8. Vošahlík, 39. Kadlec - 82. Petrov. Rozhodčí: Kružliak - Mókoš, Sluk (všichni SR). ŽK: Prijma, Opanasenko, Petrov (všichni Ukr.). Diváci: 2042. Poločas: 2:0. Česko „21“: Vaclík (46. Hanuš) - Řezník (72. Čelůstka) , Hošek (63. Mazuch), Hejda, Lecjaks - Gecov (63. Vácha) -Vošahlík (78. Dočkal), Kadlec, Hořava (63. Černý), Kovařík - Kozák (63. Pekhart). Ukrajina „21“: Koval - Opanasenko (73. Jeremenko), Kryvcov, Plastun (46. Parcavania), Prijma (43. Budko) - Vicenec (76. Kaverin), Čajkovskij (64. Grečinkin), Bogdanov (46. Petrov), Garmaš, Zapadnja - Bezus (64. Pavlov).