Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kadyrovova koně hledáme dál, komentuje česká policie „šokující“ sdělení

Anglický plnokrevník, který zmizel ze stáje v Krabčicích na Litoměřicku. foto: Policie ČR

Policie odmítá reagovat na informace médií tvrdící, že kůň čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který na začátku března zmizel ze stáje v Krabčicích na Litoměřicku, je zpět v Čečensku.
  10:42

„Je pochopitelné, že „šokující sdělení na Telegramu vyvolává zájem médií. Stejně tak musí být zřejmé, že na tyto konstrukce nebudeme jakkoliv reagovat,“ píše policie na Twitteru.

Kadyrov na Telegramu uvedl, že koně odkoupil od ukrajinské tajné služby, která únos hřebce zinscenovala společně s českou policií.

„Koně ale hledáme dál, věc prověřujeme jako krádež. Pokud budeme mít nějaké informace ke zveřejnění, samozřejmě tak učiníme,“ dodala policie.

Ukrajinská tajná služba koně Zazou čečenskému vůdci prý nabídla ke koupi za 18 tisíc dolarů (391 tisíc korun), informoval portál zona.media. „Věděli o mé náklonnosti ke koni a nezklamali – samozřejmě jsem souhlasil,“ napsal Kadyrov na Telegramu. Jeho slova není možné nezávisle ověřit.

Kůň je nyní podle něj zpět v Čečensku. Ze stáje zmizel v noci na 4. března. „Neznámý pachatel zřejmě v prostorách pro ustájení koní odstranil z posuvných dveří jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedl. Po pachateli krádeže a po odcizeném koni nyní intenzivně pátráme,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Kůň byl součástí majetku, které Česko na základě mezinárodních sankcí Kadyrovovi zmrazilo. Kadyrov hřebce koupil v roce 2012, uvedl portál Jezdci.cz. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!