Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kajak: téměř bezpečný adrenalin

Česko

Tradiční vodácké výprodeje pořádané každý rok jsou jednou z možností, jak se stát krotitelem divokých řek za solidní cenu

time out Kolik stojí váš volný čas.

Ve všech amerických kajacích najdete jednoduchý nápis: Životu nebezpečné. Zní to hrozivě. Otázkou ovšem zůstává, jestli existuje něco, co nebezpečné není. I stolní tenis - pokud máte kluzké boty - se může stát smrtelně nebezpečným sportem s mnoha oběťmi na životech.

„Může to být nebezpečný sport, ale těžko bych ho srovnával například s parašutismem, protože voda vám pořád odpustí spoustu chyb. Spíš bych ho přirovnal k cyklistice. Můžete se projet po louce nebo si dát hard-core sjezd lesem. Rozhodnutí je jenom na vás, protože ty možnosti tady jsou,“ říká Henry Rott, člen vodáckého družstva Harfa.

Nejprve creekovka, pak rodeo Na divokou řeku můžete pořídit různé typy kajaků. Kajaky se dělí na rodeovky (Fluid Flirt), playboaty (Fluid Spice), creekovky (Fluid SOLO) a slalomky . Odlišují se délkou a tvarem, především dna lodě.

Zvláště rodeovky se stávají trendem dnešní vodácké doby. Jsou to nejkratší lodě, mají v průměru kolem 180 cm délky. Než si pořídíte tento minikajak, musíte mít už zkušenosti s pádlováním a eskymováním. Základem pro každého kajakáře je creekovka.

Creekovky jsou lodě dobré na sjíždění obtížných řek, ale stejně tak jsou vhodné i pro začátečníky, kteří ještě neví, co od kajaku chtějí. Creekovka má délku od 220 cm do zhruba 280 cm. Mnoho kajakářů má kajaky dva nebo i víc. Než tedy nasednete do minikajaku, vyzkoušejte creekovku.

Co potřebujete k tomu, abyste si mohli vodácky užívat všech 180-280 centimetrů délky vašeho nového koníčku? „Pro pádlování v zásadě stačí kajak a pádlo. Tato výbava je dostačující pro klidné hladiny,“ říká Henry Rott. „Od větší obtížnosti se doporučuje helma, bunda, neopren, neoprenové botičky, špricdeka, vesta, neoprenové rukavice a loketníky,“ dodává Rott.

Kde sehnat kajak a pádlo Nakoupit základní vybavení je možné kdekoli. Česko, země vodáků, má mnoho obchůdků s vodáckým vybavením. Zakoupit výstroj můžete jak v kamenných obchodech, tak ve vybraných internetových e-shopech. Ze začátku je výhodné využít bazary s vodáckým vybavením nebo půjčovny. Půjčovné vychází nejvýhodněji u menších vodáckých klubů.

Například vodácké centrum Water Element půjčuje pádla za 20 korun na tři dny a kajak za 150 korun také na tři dny. Další vodácké doplňky se pohybují kolem dvaceti korun na několik dnů. Pokud se ovšem zaregistrujete do jejich WE Community, získáte 5% slevu na všechny ceny a každý pátý den půjčovného zdarma.

Pokud si vybavení chcete koupit, dejte si pozor na několik věcí. Henry Rott upozorňuje zvláště na výběr helmy. V Čechách neexistuje norma, která by určovala, jak má vypadat odpovídající helma nebo vesta. Mohou být vyrobeny z čehokoli a mezi použitými materiály mohou být i takové, které vám život v divoké vodě nezachrání. Pokud tedy helma stojí pouze 450 korun, považujte ji za podezřelou. V žádném případě nekupujte helmy a vesty v hypermarketu. Opravdu kvalitní helma přijde zhruba na dva tisíce korun. Ušetřit můžete spíše na jiných částech výbavy, jako je například kajak nebo pádlo. Kvalitní kajak v akci můžete místo za 25 tisíc koupit za patnáct.

Půjčovny se občas svého vybavení zbavují, což je ideální způsob, jak získat kvalitní startovní vybavení za pakatel. A pokud jste někdy viděli inzerát typu „klavír zdarma za odvoz“ nebo „daruji štěně“, i u vodáckého vybavení se můžete sem tam setkat s podobnými inzeráty. Vodák zamilovaný do svého kajaku, který se z blíže neurčených důvodů musí svého kajaku vzdát, udělá všechno proto, aby se jeho životní láska dostala do těch nejlepších rukou. Prohlížejte tedy pravidelně weby, kde se vodáci scházejí a diskutují - a možná budete mít štěstí.

Tradiční vodácké výprodeje Skutečně zajímavou příležitost k výhodné koupi nabízejí tradiční výprodeje použitého vodáckého vybavení v Brně, Praze, Olomouci a Bratislavě. Takové akce probíhají převážně na jaře. Kdy přesně a kde, se můžete dozvědět z internetových vodáckých novin www.vodackenoviny. cz. Dobrý a kvalitní rodeo kajak lze na takovém výprodeji pořídit i za 4 tisíce.

Akcí a možností pro milovníky divoké vody je mnoho. Henry Rott patří mezi nadšence a obdivovatele divokých vod. „Kajak je společenská hra pro individualisty. Je to sport, ve kterém jde o překonávání sebe samého. Je to sport, kde spolu jezdí elektrikář s vysokým manažerem. Často jedí ze společného hrnce a leckdy se dělí i o stejnou lžičku. Věří si. Nikdy nevědí, kdy budou jeden druhého potřebovat. Řeka je pokaždé jiná a nabízí pokaždé něco nového. Kajak je v zásadě životní styl.“

***

Levnější vybavení

Kajak Wave Sport Fuse 56 25 900

Pádlo TNP Laminex 701.0

Allround 920

Helma Rotomod Slalom 08 990

Bunda Hiko Allround 890

Neoprenové šortky Hiko

Eldorado 640

Vesta Hiko Reggae 1090

Rukavice Hiko 580

celkem Kč 31 010

Dražší vybavení

Kajak Dagger Agent 6.0 26 900

Pádlo Profiplast Xena Carbon 3500

Helma Sweet Rocker 5990

Bunda Nookie Delta Pro 2490

Neopren Kwark Long John 2990

Vesta Save Tour 2590

Rukavice Amara 640

celkem Kč 45 100

Informace na webu www.vodackenoviny.cz internetové noviny pro vodáky www.kajaky.cz stránky nadšenců vody CKO Harfa, aktuality, články, kajaková škola www.vodacky-obchod.cz internetový obchod s vodáckým vybavením, články a recenze vodáckých produktů www.vodak-sport.cz půjčovna kajaků, vodácký e-shop, recenze a články www.vodacky-bazar.cz inzeráty o prodeji a koupi použitých kajaků Obchody s kajaky Půjčovna a obchod Harfa Polská 1, Praha 2 (vchod za Sokolem) tel.: 775 165 060 Vodák sport Brno Bratislavská 31, 602 00 Brno tel.: 545 214 430 Lavex Mělecká 2638, Louny tel.: 415 674 732 Water element Veslařská ulice, Brno-Komín tel.: 737 332 592 Železný M. Cibulkové 9, Praha 4 tel.: 603 980 990

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč