Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odvrátili jsme kolaps ve zdravotnictví, pochlubila se ODS. Kalousek se zlobí

Zleva: Jan Zahradil, Miroslav Kalousek foto: Koláž iDNES.cz

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek opět ostře kritizoval premiéra Petra Fialu a jeho ODS. Strana totiž na sociální síti X tvrdila, že Fiala odvrátil kolaps zdravotní péče. Kalousek však uvádí, že premiér lékařům na čtvrteční schůzce slíbil nesplnitelné. Do toho se vložil ještě europoslanec Jan Zahradil. Podle něj je ministr zdravotnictví Vlastimil Válek neschopný.
  16:01

„Petru Fialovi se podařilo dosáhnout dohody se zástupci lékařů a zdravotníků. Díky tomu jsme odvrátili kolaps zdravotní péče,“ napsala ODS v sobotu na sociální síti X. Příspěvek později smazala.

„Jsem řadový člen místní organizace Kosmonosy. Takže se mohu obrátit jen na vedení své strany: Tohle si, k čertu, nemůžete nechat líbit,“ zareagoval Kalousek. ODS se podle něj snaží přesvědčit národ, že ‚geniální Fiala‘ zvládl za dvě hodiny to, co nedokázal ‚neschopný Válek‘ za několik měsíců.

Podle Kalouska je Fialova dohoda s lékaři, kterým nabídl 9,8 miliardy korun na zvýšení platů, podvod. „Ministr Válek marně vysvětloval, že některé věci vláda prostě zařídit nemůže, protože nemáme státní zdravotnictví. Premiér Fiala klidně slíbil nesplnitelné. A tak dosáhl dohody? Ne, v téhle absurdní hře je ,rytířem smutné postavy’ Fiala, ne Válek. A pak ještě trochu vedení mé strany, které si to nechá líbit,“ napsal.

Slova bývalého ministra financí odsoudil bývalý poslanec a nynější europoslanec za ODS Jan Zahradil. „Faktem je, pane exkolego, že váš ministr Válek je zcela neschopný. A proto je také 1. místopředsedou TOP 09, protože tak nemůže zastínit vaši – též zcela neschopnou – předsedkyni,“ uvedl. Zaútočil tak i na Markétu Pekarovou Adamovou.

Kalousek Fialu kritizoval už ve čtvrtek, kdy řekl, že premiér Válka podrazil. Stejně jako v sobotu upozornil, že není v silách státu zajistit, aby se peníze dostaly do platů lékařů. Pojišťovny totiž zdravotnickým zařízením platí za vykonanou službu, neplatí platy lékařů.

Kalousek v listopadu oznámil, že je připraven kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09. K tomu se v rozhovoru pro Lidovky.cz vyjádřil i Zahradil. „Miroslav Kalousek, ať bude na kterémkoliv místě, je viditelná figura, poskočí nahoru,“ řekl. „Otázka je, jestli jeho kandidatura není výraz poziční bitvy uvnitř TOP 09, na který ovšem může doplatit kandidátka SPOLU,“ doplnil.

Ač se útokem na TOP 09 oháněl Zahradil loajalitou k vedení strany, v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že „ne všichni jsou úplně srozuměni se směrem, kterým se teď strana v rámci koalice SPOLU vydává“.

„Řada lidí má pocit, že se značka ODS ředí, že ustupuje do pozadí a místo ní dominuje značka SPOLU. Tohle všechno si ODS bude muset v příštích měsících vyjasnit. Hlavně naše vedení,“ zdůrazňuje. Budoucnost strany má podle Zahradila v rukou generace čtyřicátníků či padesátníků, třeba jihočeský hejtman Martin Kuba, poslanec Jan Skopeček či ministr dopravy Martin Kupka.

30. listopadu 2023

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...