Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Podraz, obvinil Kalousek Fialu. Pochopil, jak neschopný Válek je, kontroval Babiš

Miroslav Kalousek foto: iDNES.cz

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ostře odsoudil dohodu premiéra Petra Fialy se zástupci lékařů, kterým slíbil přidat ještě více miliard na platy, než předtím zkusil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Podle opozičních politiků premiér Válkovi podrazil nohy. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že Fiala měl ministra zdravotnictví dávno vyměnit.
  16:23aktualizováno  20:06

„Ne. Premiér se s lékaři nedohodl. Premiér jim ustoupil a podrazil tak svého ministra zdravotnictví, který hájil rámec, který mu vymezila Fialova vláda s ministrem financí za ODS. Na Válkově místě bych to hodil Fialovi na hlavu, ať si to dělá sám,“ rozhořčil se Kalousek na sociálních sítích.

Kalousek později dodal, že není v silách státu zajistit, aby se peníze dostaly do platů lékařů. Pojišťovny totiž zdravotnickým zařízením platí za vykonanou službu, neplatí platy lékařů.

„Úhradovou vyhláškou tedy můžete zvýšit úhradu za provedený výkon, ale nemůžete zajistit, aby se toto navýšení promítlo do platů. Můžete toho ještě docílit ,befehlem’ u přímo řízených organizací,“ napsal Kalousek.

Souhlasíte s Kalouskovým názorem, že Fiala podrazil svého ministra Válka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 7. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Ano7394
Ne462

Fiala byl podle Kalouska buď trestuhodně nepřipraven a slíbil nesplnitelné, nebo „využil odborné nepřipravenosti lékařů a oblbnul je nesplnitelným slibem“.

Fiala na sociální síti uvedl, že si zdravotníků váží a je rád, že se podařilo dojít k dohodě. „Nemůžete garantovat něco, co je nezákonné! Nebo můžete? A já si pořád ještě myslel, že jste vláda práva,“ odpověděl mu Kalousek.

„Pro české zdravotnictví je dobrou zprávou, že premiér na jednání s doktorem Přádou rozsekli poslední sporný bod našich debat s odbory, kterým bylo odměňování v nemocnicích od 1. 1. 2024,“ napsal nicméně na sociální síti X Válek.

Válek dodal, že je pro něj jako pro lékaře hlavní zajištění péče o pacienty. „Nyní budeme společně s premiérem řešit detaily dohody, její technické naplnění a konkrétní rozdělení prostředků,“ uvedl.

„Zdravotní péče pro pacienty bude zajištěna v plném rozsahu. To bylo od počátku prioritou TOP 09,“ reagovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Fiala začal poprvé jednat, míní Babiš

„Panu premiérovi asi konečně někdo vysvětlil, co by ta celé situace znamenala, že má zcela neschopného ministra Válka, kterého měl už dávno vyměnit. A pan premiér to na poslední chvíli asi konečně pochopil a začal vůbec poprvé jednat,“ uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Škoda, že to nedělal od začátku jako jsem to dělal já. Ale buďme rádi, že pan premiér po dvou letech zjistil, že zdravotnictví je asi trošku důležité, byť pan Stanjura vždycky říkal, že prioritu nemá, že prioritu má Ukrajina a obrana,“ dodal Babiš.

„Pan premiér především ukázal to, co všichni víme, totiž že máme neschopného ministra zdravotnictví. Jsem rád, že to dal takto najevo a doufám, že si toho všimne už i paní Markéta Pekarová Adamová, která pana Válka ještě nedávno chválila,“ řekl pro MF DNES poslanec hnutí ANO a stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan.

Podle Farhana je ale nutné říct, že zatím nejsou známy detaily dohody. „Bude velmi zajímavé sledovat, jakou cestou bude chtít premiér dostat peníze k lékařům, protože mimo jiné úhradová vyhláška je již schválená a ze zákona ji lze vydat pouze jednou za rok. Bude teď zajímavé sledovat, jaké najde premiér řešení a především bych chtěl poděkovat mladým lékařům za to, že zatím přerušili protest,“ dodal Farhan.

„Ukazuje se, že současný ministr zdravotnictví Válek je skutečně zbytečný, neumí nic dojednat, a premiér z ODS mu tak politicky podrazil nohy,“ uvedl šéf SPD Tomio Okamura.

Vláda podle Okamury rozumí jen síle, rozumné argumenty na ní dosud nefungovaly. „Ještě horší je fakt, že vláda se zřejmě pokusí sebrat peníze zdravotním pojišťovnám. Největší VZP po všech vládních škrtech plánuje na příští rok schodek 5 miliard. Pokud by měla zaplatit nový Fialův schodek, tak bude jen ona v mínusu přes deset miliard,“ dodal s tím, že situace ukazuje na nekompetentnost vládní koalice.

Podle senátora za ODS a šéfa zdravotnického výboru Romana Krause jde o dobrou zprávu. „Je ale otázka, jak peníze vyřeší tu reálnou přesčasovou práci. Na hodnocení parametrů dohody si počkám, až budu znát detaily. Zatím je to všechno velmi nejasné,“ uvedl.

„Je to ta nejlepší zpráva za posledního půl roku, kterou jsem ve zdravotnictví slyšel,“ reagoval ředitel FN Motol a výkonný předseda Asociace nemocnic ČR Miloslav Ludvík na informaci o tom, že mladí lékaři po jednání s premiérem Petrem Fialou spějí k dohodě. „My jsme v naší nemocnici nastavili péči tak, aby v první polovině prosince nedošlo k dramatickému omezení péče, ani jsme neodkládali moc operací. Na současnou situaci se budeme snažit reagovat a budeme se bavit s pacienty o tom, kdy mohou na plánovaný zákrok,“ řekl v České televizi.

To, že lékaři chtějí protest ukončit, je podle něj skvělá zpráva pro všechny. „Jde nám o pacienty, kteří tak nebudou protestní akcí postižení. A nemocnice přežijí relativně bez úhony,“ dodal.

Nespokojení lékaři se po neúspěšném jednání s Válkem sešli ve čtvrtek právě s Fialou. „Dohodli jsme se na navýšení peněz,“ oznámil následně předseda vlády.

Podle jeho slov lékařům nabídl 9,8 miliardy korun na navýšení mezd. „Garantovali jsme to, že peníze půjdou na platy a mzdy pravděpodobně prostřednictví úhradového dodatku,“ doplnil Fiala.

Ministr zdravotnictví se nedohodl s nespokojenými lékaři a zdravotnickými odbory v pondělí odpoledne. Náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník poté řekl, že vyjednávání s odbory o růstu platů skončila a že na růst odměn půjde původních 6,8 miliardy korun z úhradové vyhlášky.

Válek jim nabídl 8,5 miliardy korun, a to od 1. 1. 2024, včetně pětiprocentního růstu platů tabulek. To bylo odborům nestačilo. Dalších 1,3 miliardy od Fialy ale už ano.

29. listopadu 2023

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!