Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalousek zpochybnil auditory

Česko

  11:38
PRAHA - Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek tvrdě napadl auditory z firmy Kroll, která prověřovala majetkové poměry jeho stranického šéfa Jiřího Čunka. Renomovanou americkou detektivní agenturu Kalousek v rozhovoru pro LN označil za "tajtrlíky".

Exministr financí Miroslav Kalousek foto: Hynek GlosLidové noviny

Jejich informace hodnotí „hluboko pod úrovní bulváru“ a chce použít „všechny dostupné prostředky“, aby je donutil přiznat, že pracovali s „nepravdivými“ informacemi.

Kromě amerických detektivů se ministr pustil i do Zbrojovky Vsetín. Jejího bývalého šéfa Karla Dančáka obvinil z podvádění s náhradami za služební cesty. Z nich měl mít Čunek tolik peněz, že si později mohl do banky ukládat statisícové částky.

 Ministr trvá na tom, že coby náměstek ministra obrany s Čunkem nikdy nejednal o zbrojní zakázce na kanon Plamen do letadel L-159, jak tvrdil Dančák. Právě tím bývalý šéf zbrojovky odůvodňoval vysoké náklady na „cesťáky“, neboť Čunek musel často jezdit do Prahy. Kroll poté konstatoval, že Čunek měl dost peněz, a není tak důvod ho podezírat z přijetí úplatku od vsetínské firmy HB Real. To zadavateli auditu Karlu Schwarzenbergovi stačilo k setrvání ve vládě i se šéfem lidovců.

 Kalousek je ale přesvědčen, že Čunek pobíral náhrady za cesty, které vůbec neuskutečnil. „Oni (Kroll) celou věc prezentují tak, že bylo možné vydělat si statisíce na cestovních náhradách. Ale on neexistuje termín, který používají – totiž velkorysé cestovní náhrady, jen termín cestovní náhrady podle zákona o cestovních náhradách,“ tvrdí Kalousek. „Jsem schopen lidsky pochopit pana Dančáka, kterému je zatěžko říct, jestli ve Zbrojovce Vsetín podváděli s cestovními náhradami a krátili tak daně,“ dodal.

 Mluvčí Krollu Sara Turnerová se včera odmítla vyjádřit, stejně reagoval i ministr Schwarzenberg. Dančák Kalouskovo tvrzení označil za nesmysl a po přečtení rozhovoru zváží další postup.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!