Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Česko

Přísnější kontroly. Nová inspekce si má konečně „došlápnout“ na přetížené kamiony

Kontrola váhy kamionu na hraničním přechodu. | foto: Profimedia.cz

Premium
Každý čtvrtý nákladní vůz jezdí po českých dálnicích a silnicích přetížený, vyplývá z údajů Policie České republiky. Běžně se přitom odhaduje, že skutečný počet kamionů převážejících náklad o vyšší než povolené váze je ještě větší, má jich být až jedna třetina. Ne všechny se však podaří policistům a celníkům zachytit.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

I proto vzniká instituce, která se pracovně nazývá silniční inspekce. Ministerstvo dopravy do ní chce transformovat svoji podřízenou organizaci Centrum služeb pro silniční dopravu, která kontrolní vážení dosud zajišťovala jen po technické stránce. Resort zdůrazňuje, že se nejedná o nově vytvořený orgán, ale o rozšíření pravomocí současného.

Kromě vážení náklaďáků má mezi její pravomoci patřit například kontrola technické způsobilosti vozidel, povinných přestávek a odpočinku, zaměřovat se bude i na podvody s tachografy či používání emulátorů připojených za řídicí jednotku, která zabraňují přimíchávání AdBlue do paliva. Tím se snižují náklady, avšak výrazněji poškozuje životní prostředí.

Ceny pohonných hmot klesají všude, D1 se však vymyká. Co na podivnou cenotvorbu říká úřad?

„Přetížené kamiony znamenají riziko nejen z hlediska bezpečnosti silničního provozu, ale především významně poškozují silniční infrastrukturu. Jejich dopad na ni je mnohem závažnější než u osobních vozidel i těch nákladních, která se pohybují v zákonné hranici,“ sdělil serveru Lidovky.cz ministr dopravy Martin Kupka (ODS) s tím, že je třeba zajistit efektivní vymáhání pravidel u českých i zahraničních dopravců.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se