Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Kardinál Duka odsloužil bohoslužbu za vlast. Forejt se modlil za Zemana

Česko

  12:52aktualizováno  20:12
PRAHA - Kardinál Dominik Duka v pátek v podvečer v Lánech modlil za představitele českého státu, oběti terorismu i rukojmí v Mali. Jednu z modliteb přednesl i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Do kostela přišla více než stovka lidí, převážně z okolí.

Kardinál Dominik Duka se zdraví s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, kam přijel 20. listopadu odsloužit bohoslužbu za vlast a za prezidenta foto: ČTK

Duka se v lánském kostele, který přímo navazuje na zámecký pozemek, pomodlil také za národ, spravedlnost a mír. „I do náboženského života a jeho forem se mohou dostat nešvary,“ uvedl kardinál. Jako jeden z příkladů zmínil terorismus. Dalšími tématy při mši byly také svoboda a společenství všech bez rozdílů. Na závěr mše zazněla česká hymna.

Forejt vyzval k modlitbě za prezidenta, navrácení k víře našich otců, za moudrost pro politiky nebo například za zaměstnance lánského zámku i zastupitele.

Spolu s prezidentem Milošem Zemanem vítali kardinála Duku starosta Lán Karel Sklenička, zástupci místních spolků včetně dobrovolných hasičů a baráčníků, nechyběla také čestná stráž.

Podobně významná bohoslužba se v lánském kostele konala poprvé od roku 1921, kdy jej stát zakoupil. Podle Duky právě na tomto míst

ě často dopadá na představitele státu tíže odpovědnosti. Po skončení bohoslužby prezident s kardinálem povečeřel.

Putna daroval Zemanovi svou knihu o ruských dějinách, aby se poučil

Na akci zareagoval literární historik Martin. C. Putna, který dlouhodobě vede se
Zemanem spory. Prezident mu například odmítl předat profesorský jmenovací dekret.

Dohoda Zemana a Duky

Zeman a Duka v červenci podepsali memorandum převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi. Stát by se tak mělo do konce ledna. Podmínkou dohody je, že obě památky budou do pěti let opravené a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu. Forejt řekl, že na dokončení dohody pracují na pravidelných schůzkách týmy právníků obou stran. K tomu, zda se podaří předpokládaný termín dodržet poznamenal, že se „text memoranda nemění“.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...