Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Kardinál Vlk povolí exhumaci Tychona Braha

Česko

PRAHA Arcibiskupství pražské ani památkáři zřejmě nebudou proti exhumaci známého dánského astronoma Tychona Braha, pokud si však dánští archeologové seženou všechna potřebná povolení. Dánové chtějí v Týnském chrámu v Praze, kde spočívají ostatky astronoma, otevřít jeho hrob.

Mají podezření, že byl v říjnu 1601 zavražděn a otráven na příkaz dánského krále Kristiána IV.

Astronomův hrob byl již zkoumán v roce 1901. V 90. letech se pak ve Skandinávii dalším průzkumem vousů zjistilo, že měl v těle velké množství rtuti.

„Pokud by to památkáři, archeologové a hygienici povolili, neměli bychom žádné důvody říkat ne. Nejedná se o relikvie nějakého světce, to by potom bylo něco jiného,“ řekl kardinál a arcibiskup pražský Miloslav Vlk.

Jestliže prý bude zkoumání seriózní, historické a objevné, byly by jeho výsledky obzvláště pro atraktivitu české metropole přínosné. Arcibiskupství pražské, v jehož objektu se hrobka nachází, je ale podle Vlka poslední institucí, která by měla otevření hrobu povolit. Záleží prý spíše na rozhodnutí památkářů i magistrátních úředníků. Žádost dánských archeologů v současné době podle serveru Aktuálně.cz posuzují odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a Národního památkového ústavu.

Historik Peter Christensen nedávno zveřejnil objev deníku údajného Brahova vraha, jímž byl švédský šlechtic a vzdálený příbuzný vědce Erik Brahe.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!