Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Ubodal známého ve squatu, prý ho napadl. Do vězení jde na 11,5 roku

Česko

  8:11aktualizováno  12:26
Pražský městský soud v pondělí pokračoval v projednávání případu Karla Ctibora. Ten podle obžaloby loni v červnu pobodal svého známého ve vybydleném domě v Praze 4. Obžalovaný vinu nepopřel. Tvrdil, že jednal v sebeobraně, oběť ho prý v noci škrtila, proto ji desetkrát pobodal. Soud mu za vraždu uložil 11 let a šest měsíců ve věznici se zvýšenou ostrahou.

„Obžalovaný poškozeného napadl, nejednalo se o obranu. Podle intenzity násilí, kdy byl obžalovaný minimálně srozuměn tím, že když mu zasadí tolik ran, poškozenému způsobí smrt,“ uvedla ve zdůvodnění soudkyně Jana Miklová.

Kromě trestu vězení Ctiborovi také propadly keramické nože, kterými spolubydlícího ubodal. Matce oběti má také zaplatit 500 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. Jeho obhájce se na místě proti rozsudku odvolal.

K jednání Ctibora přivedla justiční stráž, v klidu a pozorně sledoval znalce psychiatra Petra Navrátila. Ten vypověděl, že Ctibor má smíšenou poruchu osobnosti se sklony k sociopatickému jednání.

Kvůli užívání drog, hlavně pervitinu, se podle něj Ctibor pravidelně dostával do depresivních stavů. „V oblasti drog je expert,“ uvedl Navrátil.

Ctibor se svým spolubydlícím ve squatu pohádali loni 30. června. Už při hádce oběť bodl nebozezem do zad. V útoku mu ale zabránil svědek, který s nimi v tu dobu ve vybydleném domě byl. Ctiborovi vytrhl vrták z ruky a pokusil se dvojici uklidnit.

Dvojice se podle obžaloby dál v noci hádala a Ctibor spolubydlícího pobodal dvěma keramickými noži. Zasadil mu deset ran, z toho šest vážných do hrudi a břicha. Napadenému se poté podařilo utéci a venku mu náhodný kolemjdoucí zavolal záchranku. Muž v nemocnici zraněním podlehl.

„Jednání sám popisuje jako sebeobranu, motivační ani realizační složka nebyla chorobně ovlivněna, tedy nebylo podmíněné duševní nemocí,“ řekl u soudu Navrátil.

Prý se jen bránil

Ctibor s popisem skutku souhlasil. „Musel jsem se ale bránit poměrně brutálnímu útoku pana poškozeného,“ uvedl při dubnovém jednání.

Podle něj se muži seznámili na psychiatrické klinice, po propuštění spolu začali bydlet ve squatu. Spolubydlící ale podle něj porušoval lékařský režim, vysazoval léky a nosil do domu drogy. Zhruba po týdnu společného soužití prý Ctibora začal obviňovat, že mu schovává věci.

Spolubydlící v den incidentu na něj údajně začal slovně útočit a přibližovat se k němu, proto ho bodl. Pak spolu šli dokonce na pivo, ale v noci ho podle Ctibora začal spolubydlící škrtit.

„Šeptal na mě jako démon z nějakýho hororu,“ řekl Ctibor při výslechu. Při škrcení zpanikařil a poté spolubydlícího pobodal. Nechal ho být, když utekl. Sám měl podle policistů v době útoku v těle metamfetamin, uvedl ale, že si drogu vzal dříve a necítil její účinky.

Soudní senát se po krátké pauze rozhodl neprojednat další důkazy, i přestože mohl projednat další znalecké posudky. „Další důkazy by byly nadbytečné. Znalce jsme dnes vyslechli,“ podotkla soudkyně Jana Miklová.

Státní zástupkyně tedy přednesla svou závěrečnou řeč. „Obžalovaný uvedl, že se musel bránit, protože byl škrcen. Nicméně na kůži nebylo nalezeno nic, co by škrcení napovídalo,“ uvedla žalobkyně.

Dodala, že obžalovaný mohl celou dobu ze squatu odejít, pokud se cítil obětí ohrožený. „Navrhuji uložit souhrnný trest ve výši 11 let ve věznici se zvýšenou ostrahou,“ uvedla zástupkyně.

Zmocněnkyně rodiny požadovala pro matku oběti náhradu ve výši 500 tisíc. „Byl to její jediný syn, nelze očekávat, že by měla další dítě,“ zdůvodnila.

Obhájce Ctibora ve své závěrečné řeči uvedl, že důkazy nepotvrdily úmysl zavraždit spolubydlícího. Dodal, že svým jednáním odvrátil útok, kdy byl ohrožen na životě.

„Obžalovaný uvedl, že na něj poškozený pod vlivem drog ječel. Obžalovaný mu řekl, ať ho nechá být, což ale poškozený neudělal. Naopak mu řekl, že až usne, tak ho zabije. Tato slova jsou více než výmluvná,“ sdělil Ctiborův advokát, který navrhl zproštění obžaloby.

Sám Ctibor ve své závěrečné řeči uvedl, že nevidí důvod, proč by měl spolubydlícího chtít zabít, protože by tím nic nezískal. Ctibor řekl, že podle ran je vidět, že se jen bránil.

„Kdybych ho chtěl zabít, tak jedním rychlým pohybem můžu přerušit jeho krční tepny, to jsem neudělal. Z hlediska zákona se vinen necítím,“ podotkl Ctibor.

Autoři: ,