Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Karel žije dál. Na Schwarzenbergův pohřeb naváže punková akce v Lucerně

Karel Schwarzenberg (28. ledna 2015) foto: Marek PodhoraMAFRA

Pohřeb bývalého šéfa diplomacie, poslance či senátora Karla Schwarzenberga doprovodí příští sobotu akce v pražském paláci Lucerna. Bude zahrnovat hudební vystoupení či výstavu fotografií z života bývalého politika, který zemřel před necelými třemi týdny ve věku 85 let.
  13:36

Následnou akci v Lucerně, na kterou upozornil server Seznam Zprávy, chystá iniciativa nazvaná Karel žije dál, za kterou stojí tým ze Schwarzenbergovy prezidentské kampaně v roce 2013.

„Protože setkávání nejrůznějších lidí a jejich propojování je to, co Karla opravdu zajímalo a těšilo, rádi bychom mu vzdali hold a společně oslavili jeho naplněný a pozoruhodný život,“ uvedli organizátoři akce na Facebooku.

Podle spoluorganizátora Davida Gaydečky se „punková pocta“ uskuteční od 16:00 do 22:00 a naváže na smuteční obřad. Odehraje se v Lucerna Music Baru, pasáži, kavárně Lucerna, galerii či velkém kinosále. „Vystupovat budou různí lidé, kteří měli ke Schwarzenbergovi blízko a jsou z různých ‚bublin‘, které měl nejraději. Takže to určitě budou lidé pocházející z prostředí disentu, romští hudebníci, hodně slovenských umělců a také rockeři s názorem. Konkrétní jména jsou zatím v jednání,“ řekl bez bližších podrobností Gaydečka. Politika připomenou i výstava fotografií či ukázky z filmů.

Rodina přijala nabídku na možnost pohřbu se státními poctami. „Ceremonie nemá významné prvky státního pohřbu. Kancelář prezidenta republiky zajistí prostory Hradu a Hradní stráž, dále zajistí protokolární náležitosti spojené s případnou návštěvou zahraničních hlav států,“ řekl serveru Seznam Zprávy ředitel komunikace Pražského hradu Vít Kolář.

Server také napsal, že pozvánku do Prahy dostaly například bývalé ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová a Hillary Clintonová

Schwarzenberg, příslušník jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, zemřel v neděli 12. listopadu ve Vídni, kde byl poslední dny hospitalizovaný kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Schwarzenbergova rakev bude vystavena pro veřejnost od středy 6. prosince do pátku 8. prosince v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem v Praze. Pohřeb se uskuteční v katedrále svatého Víta na Pražském hradě v sobotu 9. prosince v poledne.

Autoři: ,