Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Poslední Schwarzenbergova cesta: lidé zpívali a tleskali, navštívil kapli i paláce

Česko

  14:42
Zesnulého knížete Karla Schwarzenberga vyprovodili na poslední cestu státníci i šlechtici. Z katedrály svatého Víta byla jeho rakev s ostatky vynesena za zpěvu koledy Narodil se Kristus Pán, jak si bývalý ministr zahraničí sám přál. Rakev s ostatky projela Prahou a poté zamířila do rodové hrobky na Orlíku v jižních Čechách.

Po vánoční koledě zazněl smuteční marš v podání hudby Hradní stráže, zkomponovaný pro maršálka Schwarzenberga, jednoho z největších českých vojevůdců, který stát v čele vítězných spojeneckých vojsk v bitvě u Lipska proti Napoleonovi. Smuteční marš naposledy zazněl na pohřbu královny Alžběty II.

Schwarzenberg ještě naposledy cestou z katedrály „prošel“ za doprovodu Hradní stráže kolem Schwarzenberské kaple, která je umístěna v chrámu svatého Víta.

Rodina vyprovázela rakev s knížetem z katedrály. Za rakví kráčel nový kníže Jan Nepomuk, jeho manželka Francesca, která pochází z italské šlechtické rodiny Riario-Sforza a vdova po Karlovi, kněžna Terese. Před katedrálou se s rakví rozloučili spolu s kněžími, kteří také tvořili průvod.

Vůz s rakví ještě na chvíli zastavil před Schwarzenberským palácem, který byl do roku 1947 hlavním sídle rodu v Praze, poté také před Černínským palácem, kterému Schwarzenberg několik let jako ministr šéfoval.

Při cestě z Hradu Schwarzenbergovi lidé, kteří z řad veřejnosti dorazili, tleskali. Poté se postupně začali rozcházet a Hrad se opět otevřel veřejnosti. Během pohřbu nebylo totiž možné projít.

Spojení s katedrálou

Schwarzenbergové mají ke katedrále svatého Víta blízko. Na oltáři proto byly erby jejich a Fürnsterberova rodu, tedy rodičů Karla Schwarzenberga. Odkazuje k nim také vitrážové okno s vyobrazením Jana Nepomuckého a schwarzenberským erbem. Při vynášení rakve také zvon Zikmund odbil 34 ran na připomínku 34 let od sametové revoluce.

Rakev s ostatky poté krokem projela okolo Černínského paláce, kde sídlí česká diplomacie. K paláci rakev dorazila krátce po půl třetí odpoledne. U Černínského paláce čekaly podle reportérky iDNES.cz nižší desítky lidí, většinu tvořila skupina polských turistů, kteří nepřišli primárně kvůli Schwarzenbergovi.

„Projíždějící auto si ale natáčeli a na dotaz, co pro ně kníže znamenal, ukazovali palce nahoru. Jakmile auto s rakví odjelo, lidé se rozešli,“ popsala reportérka iDNES.cz.

V doprovodu policejního vozu nyní odjede rakev na Orlík. Tam budou už zpopelněné Schwarzenbergovy ostatky uloženy do rodinné hrobky.

Schwarzenbergové mají ke katedrále svatého Víta blízký vztah, nachází se v ní například socha pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga. Patronem rodu je Jan Nepomucký, jehož stříbrná tumba s prosklenou rakví leží na pravé straně katedrály.

Autoři: ,