Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Tečka za epochou, vychovatel Čechů. Hrad se mší loučil se Schwarzenbergem

Česko

  8:39aktualizováno  14:06
Katedrála svatého Víta na Pražském hradě hostila mši a poslední rozloučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem. Pohřeb se konal se státní poctami. Rozloučení začalo přesně v pravé poledne. Odchází velká osobnost moderních dějin, řekl prezident Petr Pavel. Byl vychovatelem soudobé české společnosti, podotkl kněz Tomáš Halík.

„Prázdnota, kterou za sebou zanechává Karel Schwarzenberg, je veliká,“ řekl ve smutečním projevu prezident Pavel, který na úvod vyjádřil upřímnou soustrast. Připomněl také jeho lidskost a přínos v porevolučním období.

„Můžeme být rádi, že si vybral službu České republice. Jeho odkazem je zodpovědnost ke své zemi,“ pokračoval Pavel s tím, že u Schwarzenberga všichni nacházeli pochopení. Podle prezidenta jde o tečku za epochou, kdy nesvobodu vystřídal nový stát.

„Díky němu můžeme těžit z toho, jaké má dneska jméno Česká republika. Také já sám mu jsem za mnohé věci vděčný,“ podotkl prezident s tím, že odešel člověk, který miloval svůj život i svoji zem. „Vždy dokázal rozlišit mezi dobrem a zlem. Bude této zemi chybět,“ uvedl Pavel.

Mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner. „Všechny vás upřímně vítám k tomuto slavnostnímu, i když smutečnímu rozloučení, s knížetem Karlem Schwarzenbergem,“ pronesl na úvod Graubner.

Šlechtitel veřejného života

Kázání vedl kněz Tomáš Halík. Podle něj je důstojné a spravedlivé, aby se hlavní rozloučení konalo právě ve svatovítské katedrále. „Vychovatel soudobých Čech,“ pronesl Halík o Schwarzenbergovi a označil ho také za šlechtitele veřejného života.

Halík považuje Schwarzenberga za někoho, kdo české společnosti pomáhal čelit šovinismu. V řeči poukázal na populismus i slib věrnosti republice. Podle něj Schwarzenberg měl schopnost vidět dříve než jiní, že členství České republiky v EU a NATO je národním zájmem.

Spojoval češství s evropanství, ukázal lidem vlastenectví bez příměsi nacionalismu, bez zápecnictví a omezenosti. „Ukázal rozdíl mezi hrdým češstvím a zatuchlým čecháčkovstvím,“ poznamenal Halík. Podle něj také spojoval přirozenou noblesu aristokrata s přirozeností.

Byli jste se rozloučit s Karlem Schwarzenbergem?

celkem hlasů: 1390

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00sobota 16. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Ne882
Ne, ale chtěl/a jsem393
Ano115

V následných přímluvách, které přečetli starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zazněly prosby o dobrý vývoj společnosti. Mysleme na obyvatele Ukrajiny, připomněla Radoměřská, Schwarzenbergova vzdálenější příbuzná, úděl Ruskem napadené země, jejíž obyvatelé budou ve špatných podmínkách čelit zimě.

Lidé sledovali mši na Hradčanském náměstí

Česká řeholnice Angelika Ivana Pintířová reportérce iDNES.cz po příchodu na Hrad řekla, že dneska je to přesně 12 let, kdy se měla tu čest osobně se Schwarzenbergem setkat.

„Čekali jsme s prezidentem Václavem Havlem na příjezd dalajlámy. Bylo to v budově dnešní Knihovny Václava Havla, zrovna tam procházel pan kníže Schwarzenberg. Než jsem stačila zareagovat a říct ‚Dobrý den‘, tak se uklonil a řekl ‚Dobrý den, sestro‘, vzpomenula Pintířová, která se v posledních dnech starala o nemocného prezidenta Havla.

Veřejnost mohla poslední rozloučení sledovat prostřednictvím přímého přenosu na obrazovkách na Hradčanském náměstí. Mši přenášely i všechny velké televizní kanály.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Krokem okolo Černínského paláce

Po skončení zádušní mše vy průvod s rakví. Na cestě od oltáře se zastavil u Schwarzenberské kaple a zaznělo 34 úderů zvonu Zikmund jako připomínka 34 let svobodné republiky. Rakev z katedrály vyprovodil smuteční marš v podání Hudby Hradní stráže zkomponovaný pro maršálka Schwarzenberga, který v bitvě u Lipska porazil Napoleona.

Krokem projede okolo Černínského paláce, kde sídlí česká diplomacie, a v doprovodu policejního vozu odjede na Orlík. Tam budou už zpopelněné Schwarzenbergovy ostatky uloženy do rodinné hrobky.

Za týden se zádušní mše uskuteční ve Vídni, další se pak budou konat na dalších místech spojených s životem politika do 18. ledna.

Karel Schwarzenberg zemřel ve věku 85 let v neděli 12. listopadu ve Vídni, kde byl poslední dny hospitalizovaný kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Na jeho úmrtí reagovali přední osobnosti české i zahraniční politiky.

Autoři: ,