Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Schwarzenbergovu rakev vystaví v kostele na Malé Straně, řeč na pohřbu povede Pavel

Karel Schwarzenberg. foto: Petr TopičMAFRA

Rakev zesnulého knížete Karla Schwarzenberga bude vystavena od středy 6. do pátku 8. prosince od 12:00 do 22:00 v kostele Panny Marie pod řetězem na Malé Straně. Čestnou stráž budou držet skauti a armáda, oznámil v pátek řád Maltézských rytířů. Během pohřbu v katedrále svatého Víta pak smuteční řeč pronese prezident Petr Pavel. Následující průvod se zastaví u Schwarzenberské kaple a zazní 34 úderů zvonu Zikmund.
  9:44aktualizováno  13:08

Ostatky zemřelého knížete se po posledním veřejném rozloučení přemístí do katedrály svatého Víta na Pražském hradě, kde v sobotu 9. prosince proběhne pohřeb se státními poctami. Katedrála bude přístupná jen pro držitele pozvánky od Schwarzenbergovy rodiny, přenos bude dostupný na velkoplošné obrazovce venku.

Rakev bude zahalena do schwarzenberské vlajky a před oltářem budou vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna. Mši bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovat budou Tomáš Halík, Václav Malý, Ladislav Heryán a další biskupové. Na přání zesnulého politika zazní československá hymna.

Obětní dary ponesou dlouholetí nejbližší spolupracovníci Karla Schwarzenberga Marcela Dvořáková, Michael Pastorek a Filip Štědrý. Čtení přednese synovec Ferdinand, přímluvy přečtou starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Smuteční řeč povede prezident Pavel. Závěrem poděkuje syn Jan Schwarzenberg. Oficiálním fotografem obřadu bude politikův dlouhodobý spolupracovník Tomki Němec.

Schwarzenbergové v katedrále svatého Víta

Schwarzenbergové mají ke katedrále svatého Víta blízký vztah, nachází se v ní například socha pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga. Patronem rodu je Jan Nepomucký, jehož stříbrná tumba s prosklenou rakví leží na pravé straně katedrály. Ve Schwarzenberské kapli v katedrále jsou na oltáři erby Schwarzenbergů a Fürstenbergů, vitrážové okno s vyobrazením právě Jana Nepomuckého a schwarzenberským erbem.

Průvod se podle organizátorů na cestě z katedrály zastaví u Schwarzenberské kaple a zazní 34 úderů zvonu Zikmund jako připomenutí 34 let svobody. „Následně zazní smuteční marš v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR, zkomponovaný pro maršálka Schwarzenberga,“ uvedla Schwarzenbergova kancelář. Následně průvod opustí katedrálu.

Rakev ve vozu se v doprovodu policejních motocyklů krátce zastaví před Schwarzenberským palácem na Hradčanském náměstí. Krokem projede okolo Černínského paláce, kde sídlí česká diplomacie, a v doprovodu policejního vozu odjede na Orlík. Tam budou podle parte Schwarzenbergovy ostatky uloženy do rodinné hrobky.

Rakev vystavená veřejnosti

Ještě před pohřeb však bude mít možnost na rakev nahlédnout i veřejnost, a to od středy 6. do pátku 8. prosince od 12:00 do 22:00 v kostele Panny Marie pod řetězem v Praze 1.

Stavba je součástí areálu, kde řád maltézských rytířů sídlí od 12. století. V roce 1378 tu bylo vystaveno před pohřbem i tělo českého krále Karla IV. Lucemburského, kterého mezi své předky počítá právě i rod Schwarzenbergů. Sám Karel Schwarzenberg byl navíc členem řádu.

„Jedním z přání Karla Schwarzenberga, uvedeným v jeho poslední vůli, je sbírka na podporu charitativní činnosti Českého velkopřevorství a pomoc válkou zasažené Ukrajině, namísto případných květinových darů. V kostele Panny Marie pod řetězem budou mít smuteční hosté možnost jeho přání vyplnit prostřednictvím příspěvku na místě,“ uvádí řád. Zároveň lidi žádá, aby v kostele nezapalovali svíce.

Karel Schwarzenberg zemřel ve věku 85 let v neděli 12. listopadu ve Vídni, kde byl poslední dny hospitalizovaný kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Na jeho úmrtí reagovali přední osobnosti české i zahraniční politiky.

Suverénní řád maltézských rytířů je katolický řád, do něhož často vstupovali členové evropských šlechtických rodin. Rod Schwarzenbergů je duchovně propojen s řádem maltézských rytířů již od počátků působení Schwarzenbergů v Českých zemích v roce 1650.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!