Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pavel označil Schwarzenberga za velkého muže, Zeman si ho vážil jako soupeře

Česko

  8:06aktualizováno  10:41
Moudrý člověk, který formoval společnost. Tak na bývalého ministra zahraničí a čestného předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga vzpomínají politici a další osobnosti. Na jeho úmrtí na sociálních sítích reagoval například předseda vlády Petr Fiala nebo bývalá hlava státu Miloš Zeman. Podle prezidenta Petra Pavla byl Schwarzenberg ve všech ohledech velký muž.

O úmrtí Schwarzenberga informoval na sociální síti X bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal,“ napsal. Schwarzenberga považoval za profesního partnera, ale také přítele a morální vzor. Byl to nejinspirativnější a nejlaskavější člověk, řekl v rozhovoru pro ČT.

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že Schwarzenberg jako ministr i kancléř Václava Havla formoval zahraniční politiku. „Jeho neochvějná podpora spravedlnosti a odvaha pojmenovávat věci pravými jmény zůstanou v našich srdcích a v dějinách naší země navždy zapsány. Jeho odkaz pokračuje v každém z nás, kdo stojí na straně práva a svobody,“ doplnil resort.

„Vážil jsem si ho mimo jiné za to, jak v době totality pomáhal českému disentu, a že se po roce 1989 rozhodl nezištně sloužit naší zemi v řadě funkcí. Bylo mi ctí s ním zasedat ve vládě,“ napsal premiér Petr Fiala. „Před pár týdny jsem ho navštívil v nemocnici a slíbili jsme si, že se sejdeme brzy u něj doma. Mrzí mě, že tu dýmku už spolu nestihneme,“ doplnil.

„Služba naší zemi pro něj byla nejen kontinuitou rodu, ale naprosto přirozeným posláním. Bylo mi velkou ctí znát ho osobně. Jeho noblesu, moudrost, laskavý humor a evropský přesah budu postrádat. Upřímnou soustrast rodině,“ uvedl prezident Petr Pavel na sociální síti X. Pavel letos 28. října udělil Schwarzenbergovi nejvyšší české státní vyznamenání Řád Bílého lva. Ve Vladislavském sále Pražského hradu ho převzal Schwarzenbergův syn Jan.

„Vážil jsem si Karla Schwarzenberga jako svého soupeře v prezidentské volbě a rád jsem s ním diskutoval i poté, co jsme se oba stali důchodci na invalidním vozíku,“ reagoval na Facebooku bývalý prezident Miloš Zeman. „Naposledy jsme se nedávno setkali na jeho zámku v Dřevíči, a bylo to velice příjemné a milé setkání,“ doplnil.

Soustrast vyjádřila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Navždy odešel vzácný člověk, demokrat a bojovník za svobodu,“ uvedla.

Vzpomínají zahraniční velvyslanci i šéf BIS

Na sociálních sítích na Schwarzenbergovu smrt reagují také zahraniční velvyslanci v Česku. „Český státník a vůdce, kterého si váží celý svět. Člověk skutečně čestný a ušlechtilý,“ napsal britský velvyslanec Matt Field.

„Smutná zpráva o úmrtí Karla Schwarzenberga. Bylo mi ctí se s ním na začátku tohoto roku setkat,“ uvedl americký velvyslanec Bijan Sabet. Domnívá se, že Schwarzenbergův odkaz v české politice i mimo ni nebude zapomenut.

„Odešel šlechtic, politik, humanista a výjimečný člověk. Karel Schwarzenberg se celý svůj život řídil rodovým heslem, které zní nic než právo. Byl tak i pro mě inspirativní osobností, která nikdy nepochybovala, kam naše země patří, a svou prací dělal vše pro to, aby z této cesty nikdy nesešla,“ uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby BIS Michal Koudelka.

Reagují Topolánek, Babiš i Drábová

Bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek, v jehož druhé vládě byl Schwarzenberg ministrem zahraničních věcí, uvedl, že mu bylo ctí krátkou chvíli společně sloužit.

„Novináři se často ptají, kdo je váš nejoblíbenější politik, kdo je pro vás největším českým polistopadovým politikem, případně s kterým politikem byste šel ‚na pivo‘. Na všechny tři otázky bych odpověděl stejně: je to Karel,“ doplnil.

„Smutná zpráva o úmrtí Karla Schwarzenberga. Je mi to líto, upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ napsal na sociální síti X předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Na Schwarzenberga zavzpomínal například europoslanec Jiří Pospíšil. „Pro mě byl vždy symbolem návratu svobody, demokracie a dalších tradičních evropských hodnot do naší země,“ napsal. „Jeho osobnost, myšlenky a neuvěřitelný nadhled budou hodně chybět,“ dodal.

Karel Schwarzenberg byl vlastencem, nesnášel ukřičenost a záludnost populistů a totalitářů. Byl demokratem a odvážným člověkem, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

„Někdy se zdálo, že při jednání neposlouchá, že jakoby dříme. Potom najednou promluvil a bylo jasné, že celou dobu pozorně vnímal vše kolem sebe,“ napsal předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Viděl dál než ostatní,“ dodal.

„Karel Schwarzenberg nám vždycky říkával - politik musí mít rád lidi. On je rád měl a lidé jeho,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Budu vždy vděčná, že tak zásadně ovlivnil i můj život,“ dodala.

„Je mi strašně smutno,“ uvedl poslanec za TOP 09 a předseda zahraničního výboru Sněmovny Marek Ženíšek.

„Pan Schwarzenberg posílával na jednáních lístečky s bonmoty. Znám politiky, kteří si ty lístečky schovali na památku a mají dodnes,“ zavzpomínala poslankyně za STAN Barbora Urbanová.

„Karel Schwarzenberg svým životem a veřejným působením formoval českou společnost v jejím demokratickém vývoji více jak třicet let. Ač jsem s ním ne vždy souhlasil, vždy jsem si jej vážil, protože právě souboj názorů a postojů buduje občanskou společnost,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Bývalý ministr školství Petr Gazdík označil Schwarzenberga za moudrého, laskavého a noblesního člověka. „Jeden z největších státníků a vizionářů, co jsem v životě potkal. Učil nás, že ‚pomáhat se musí‘,“ uvedl.

„Zemřel pan Karel Schwarzenberg - státník s mimořádným rozhledem v mezinárodní i domácí politice, svědomitý člověk, věřící křesťan. Ať odpočívá v Božím pokoji,“ napsal na sociální síti X poslanec za KDU-ČSL Hayato Okamura.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová ve svém příspěvku na sociální síti X vyzdvihla Schwarzenbergův nadhled, znalost života a umění si ho užívat. „Jsem vděčná, že jsem ho mohla potkávat. Měla jsem ho ráda,“ napsala.

Schwarzenberga na sobotním sněmu TOP 09 zmiňovala v projevech řada politiků strany. Původní program počítal i s jeho vystoupením, které se však kvůli zdravotnímu stavu prvního předsedy TOP 09 neuskutečnilo.

Autoři: ,