• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kateřina Brožová už není v bílém

Česko

SLOVO TÝDNE

Z pelotonu slov uplynulého týdne se tentokrát neutrhl žádný odvážný spurter. Ve čtvrtečním cíli etapy jsem si tak mohl vybírat z širokého závodního pole – zda se věnovat: tryzně, pandemii, blondýnám, papalášům, extremistům, megalopoli, kandidatuře, terči či čipu. Do cíle bohužel nedorazilo krásné tapíře, z titulků pak Koloucha pořádala puma, tvrdí svědek, kterým nedovolili pokračovat v závodě možná až zbytečně přísní jazykoví komisaři. S dalšími významnými účastníky závodu o slovo týdne se můžete seznámit ve výsledkovém servisu.

V uplynulých dnech jsme se dočkali hned dvojího zklamání na podobné téma. Za prvé Kateřina Brožová zjistila, že by jí poslancování za ČSSD ukrojilo příliš mnoho soukromého i pracovního času, a vzdala se kandidatury v podzimních parlamentních volbách. Obdivovatelé jejího herectví si jistě oddechli, jak rychle se zacelí jizva, kterou tím utržila naše politická scéna, ukáže čas.

Mor a olympiádu na vás!

O několik dní později se Praha vzdala kandidatury na pořádání olympijských her v roce 2020 – rada města zjistila, že pár stovek miliard a ekonomická krize jsou mlýnská kola, jejichž sevření by mohlo pěkně bolet (možná nejen státní pokladnu).

Kandidatura – ,ucházení se‘ (o funkci, hodnost, členství apod.) pochází z latinského candidatus (,oděný v bílém‘) – starořímští uchazeči o funkci, jak vysvětluje etymolog Jiří Rejzek, předstupovali v bílé tóze. Další cesta proti času vede ke candidus (,bílý‘) a dál ke candere (,skvít se‘). Proto je příbuzným kandidáta například kandelábr (vznešeně řečeno ,stojan osvětlovacího tělesa‘).

Světová zdravotnická organizace před několika dny rezignovala před nátlakem prasečí chřipky a povolila jí říkat si pandemie. Tento výraz označuje epidemii velkého rozsahu zasahující celé kontinenty, případně se šířící do světadílů dalších. Wikipedie připomíná, že v minulosti se tohoto titulu dostalo například moru, choleře, neštovicím, záškrtu, černému kašli... raději nepokračovat. Epidemie je pak podle zmíněné internetové encyklopedie ,větší nahromadění výskytů onemocnění v časových a místních souvislostech‘. (Z jazykového hlediska stojí na latinském počátku význam ,v kraji rozšířený‘.) V České republice je za epidemii považována situace, kdy je nakaženo více než 2000 pacientů na 100 000 obyvatel.

Představte si, že by nám ta olympiáda vyšla. To by byla epidemie – odstonali bychom ji všichni.

Rubrika vychází každý pátek

VÝSLEDKOVÝ SERVIS

nejkrásnější slovo týdne: MARTINŮOLOG nejtajemnější slovo: NOCEBO (psychologický efekt, kdy obava z nežádoucího účinku léku jej skutečně může vyvolat) KOTULATA (mláďata drobných jihoamerických opic kotulů veverovitých) překlep týdne: NAVŠÍVIT titulek týdne: Češi ve žvýkání zaostávají za západní Evropou i USA

O autorovi| Ondřej Tuček, vedoucí jazykový redaktor LN, ondrej.tucek@lidovky.cz

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás