Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kottová z Rathovy kauzy pracuje jako lékař v Motole, nemocnici se vyplatí

Manželé Kottovi foto:  Petr Topič, MAFRA

Kateřina Kottová, která byla odsouzená v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha, pracuje jako radiační onkolog v motolské nemocnici. Momentálně je přitom ve výkonu trestu. Informovala o tom televize Nova. Nemocnice zaměstnává 22 odsouzených, Kottovou vozí do práce auto z ruzyňské věznice.
  21:21

Rath, Kottová a její manžel Petr Kott si podle soudu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Ve vězení původně strávili před podmíněným propuštěním 3,5 roku. Loni jim ale soud trest prodloužil o rok.

Odsouzené pracují v motolské nemocnici většinou jako pomocnice v kuchyni. „Pak máme tři muže, ti pracují na patologii, a pak máme jednu ženu lékařku,“ řekla Nově mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková. Lékařkou by měla být právě Kottová. Nemocnici se podle mluvčí vyplatí. „Stojí nás asi čtvrtinu platu, který by měla, kdyby nebyla odsouzená,“ dodala Danková.

V korupční kauze čelilo obžalobě ještě dalších šest lidí včetně bývalého generálního ředitele společnosti Metrostav Pavla Piláta. Odvolací soud je uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti. Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal soud podmínkami. Firma Metrostav dostala tříletý zákaz účasti ve veřejných soutěžích.

Rath, manželé Kottovi nebo Metrostav už podali dovolání. Stejně postupoval i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, důvodem byla dílčí nesprávnost právní kvalifikace u dvou obviněných.

Autoři: ,