Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Muž bez ženy je invalida.“ Celibát povinně, či dobrovolně? Čeští katolíci se neshodnou


Miloši Rabanovi „prominul“ celibát papež Jan Pavel II. v roce 1985. Kněz zemřel v roce 2011, snímek je z Velikonoc 2010. | foto: Profimedia.cz

Premium
To, co se dříve jen opatrně naznačovalo, dnes rezonuje v nejvyšších patrech katolické církve. Éra celibátu může v dohledné době skončit. Staletí pevná pravidla rozviklaly jednak skandály duchovních související se zneužíváním dětí, své sehrává i úbytek zájemců o kněžské povolání. Byť celibát není církevním dogmatem, římskokatolické představitele výrazně štěpí. Ty české nevyjímaje.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Novou nadějí pro zastánce dobrovolného celibátu je nedávné prohlášení papeže Františka. Při příležitosti své papežské dekády v rozhovoru pro argentinský zpravodajský portál Infobae potvrdil, že celoživotní dodržování celibátu u katolických kněží je pravidlo, které je možné změnit.

„V tom, že se kněz může oženit, nevidím žádný rozpor,“ řekl. Na otázku novináře, zda se tedy může stát, že povinný celibát bude zrušen, František odpověděl jednoduše: ano. Celibát podle něj není věčný jako kněžské svěcení. „Je to dočasný předpis,“ podotkl.

Podle církevního historika Jaroslava Šebka se papež dotkl citlivého bodu. „Téma zdobrovolnění celibátu začalo rezonovat. Byť je v českých církevních kruzích debata zatím v plenkách, patrně se bude dále rozvíjet,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se