Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Další návrh obžaloby v kauze Dozimetr. Podnikatel Špringl měl pomáhat s úplatky

Sídlo pražského dopravního podniku foto: Profimedia.cz

Policisté navrhli obžalovat podnikatele Jindřicha Špringla v jedné z větví kauzy Dozimetr, která se týká výběrových řízení na zakázky pražského dopravního podniku (DPP). Informovala o tom Česká televize (ČT, podle níž je viněn z toho, že pomáhal při uplácení tehdejšího člena dozorčí rady DPP.
  19:26

Muž je podle ČT majitelem firmy Analogia, kterou kriminalisté navrhli jako právnickou osobu obžalovat už v polovině dubna.

„V této věci podal policejní orgán státnímu zástupci návrh na podání obžaloby,“ řekl České televizi dozorující státní zástupce Adam Borgula. Uvedl také, že jedna z firem, která byla stíhána samostatně, byla k této části případu připojena. Podle ČT jde zřejmě právě o společnost Analogia.

Základem kauzy Dozimetr je stíhání skupiny kolem podnikatele Michala Redla, o níž policisté tvrdí, že systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku (DPP) tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení.

Spolu s Redlem je mezi obviněnými v hlavní části kauzy také někdejší finanční ředitel DPP Matej Augustín nebo bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN).

Větev případu, která se týká Špringla, vyčlenili policisté do samostatného řízení loni v létě. Podnikatele kriminalisté podle ČT viní z toho, že pomohl s uplácením bývalého člena dozorčí rady DPP Michala Zdeňka.

Hlavním aktérem měl být podle televize jiný podnikatel, který již zemřel. Zdeňkovi podle kriminalistů nabídl půlmilionový úplatek za to, že nebude bránit zakázce na rádiový systém dopravního podniku a kamery v metru. Část úplatku mu podle ČT i předal, Zdeněk ale případ ohlásil policistům.

Autoři: ,