Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie pokračuje v rozkrývání kauzy Dozimetr, nově stíhá další tři firmy

Policisté přivádějí Michala Redla na k soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku. (17. června 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

V nové části korupční kauzy Dozimetr stíhá policie v souvislosti se zakázkami pražského dopravního podniku (DPP) tři firmy. Uvedl to v úterý Deník N s tím, že obvinění se týká dodavatelských či subdodavatelských společností Analogia, Uniprog Solutions a Information Systems Factory Group.
  16:10

Základem kauzy Dozimetr je stíhání skupiny kolem podnikatele Michala Redla, o níž policisté tvrdí, že systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení.

„Národní centrála proti organizovanému zločinu dne 26. 6. 2023 zahájila trestní stíhání tří právnických osob v souvislosti s hospodařením společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy,“ sdělil serveru Deník N dozorující státní zástupce Adam Borgula. Upřesnil, že je to další samostatná část Dozimetru. Dal totiž policii pokyn, aby případ vyloučila z doposud vedeného společného řízení.

Analogia patří podnikateli Jindřichu Špringlovi, který je stíhaný v hlavní části kauzy za údajnou pomoc při uplácení bývalého člena dozorčí rady dopravního podniku. „S obsahem toho spisu jsem se ještě neseznámil, ještě nám to nebylo poskytnuto. Takže nevím, co bych k tomu řekl,“ odpověděl Deníku N.

Podle serveru Lidovky.cz se mu půl roku po policejní razii v kauze Dozimetr podařilo vyhrát zakázku za 45 milionů korun na rekonstrukci LAN sítě a bezpečnostního kamerového systému ve vozovnách Pankrác a Kobylisy a v garážích Řepy. Krátce poté dopravní podnik s firmou podepsal ještě další půlmilionový kontrakt na instalaci držáků v metru.

Společnost Uniprog Solutions s dopravním podnikem podle Deníku N spolupracuje dlouhodobě. V roce 2019 vyhrála zakázku za 300 milionů na podporu a rozvoj vnitřního Dopravního informačního systému. DPP s ní ke smlouvě letos podepsal několik dodatků, například v únoru za 32 milionů korun bez DPH. Do loňského července byl předsedou představenstva firmy slovenský podnikatel Maroš Jančovič, kterého policie v Dozimetru viní z pravidelného odvádění poplatků Redlově skupině a z praní špinavých peněz.

Třetí obviněnou firmu, Information Systems Factory Group, vlastní podle Deníku N společnost Berodio Group, jejímž jediným akcionářem je další stíhaný podnikatel Pavel Dovhomilja. Firma s DPP spolupracovala jako jeden ze subdodavatelů firmy CCA Group, která vyhrála tendr na elektronickou správu řízení investic. Firmy Uniprog Solutions a Information Systems Factory Group se k tomu zatím nevyjádřily.

Cílem Redlovy skupiny bylo podle kriminalistů získání úplatků od firem, které zvítězily v tendrech. Vedle DPP se případ dotýká také Všeobecné zdravotní pojišťovny či zakázek Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje. Kauza Dozimetr měla dopad na několik vysoce postavených politiků.

Kvůli kontaktům s Redlem loni rezignoval tehdejší ministr školství za hnutí STAN Petr Gazdík a europoslanec STAN Stanislav Polčák ze stejných důvodů v hnutí pozastavil členství. Ze STAN byl vyloučen bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, který je v kauze stíhán. Z funkce místopředsedkyně Sněmovny také odstoupila Jana Mračková Vildumetzová (ANO) po kritice, že svědkem jejího manžela na jejich svatbě a kmotrem jejího dítěte byl další obviněný podnikatel Zakaría Nemrah.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...