Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Unikne Salačová vězení? Získala status spolupracující obviněné v kauze Rath

Česko

  12:50aktualizováno  13:56
PRAHA - Podnikatelka Ivana Salačová stíhaná v kauze Rath dosáhla svého, státní zástupce Petr Jirát jí přidělil status spolupracující obviněné, který ji může vynést výrazně nižší trest, původně jí hrozilo až deset let. Stavařka částečně přiznala vinu a pomohla dokreslit korupční mechanismus ve Středočeském kraji.

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, samotný Jirát nechtěl důvody svého rozhodnutí komentovat s tím, že se vyjádří až před soudem. "Své stanovisko jsem napsal do obžaloby. Všechno další je věcí dokazování i postoje paní Salačové u hlavního líčení," řekl serveru Lidovky.cz. Nedávno však připustil, že svoji výpovědí obžalobě výrazně pomohla.

ČTĚTE TAKÉ:

"To, co jsme zadokumentovali soudem povolenými prostorovými a telefonními odposlechy, sledovačkami, nám potvrdila, že to tak skutečně je, a tím z mého pohledu vyrazila z ruky obhajobě argument, že je to jen naše, ničím nedokázaná teorie," uvedl už dřív v deníku Právo.

Podle advokáta Tomáše Sokola, který zastupuje exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího přítele Petra Kotta, se z hlediska obhajoby nic nemění. "My si myslíme, že paní Salačová ve vztahu k mým klientům nevypovídá nic významného. Není to nic převratného a dalo se to předpokládat," reagoval. Přitom jeho klienty Salačová označila jako hlavní aktéry korupce kolem Ratha.

Postup Jiráta předvídal i Roman Jelínek, jeden z obhájců Davida Ratha. "Nalézací soud se bude muset rozhodnout, kterou ze tří vzájemně si konkurujících výpovědí obviněné Salačové vyhodnotí jako úplnou a pravdivou a to i v kontextu s výpovědmi dalších svědků," zpochybnil věrohodnost Salačové.  

KDO JE IVANA SALAČOVÁ?

  • Ivana Salačová je ředitelka a jednatelka stavební firmy FISA ze Slaného.
  • Tu po vypuknutí kauzy přejmenovala a přepsala na svého syna. Více čtěte zde.

Policie ji stíhá kvůli předraženým zakázkám na opravu zámku v Buštěhradu a úplatkům kolem rekonstrukce gymnázia v Hostivici.

čelí stíhání i v rozsáhlé kauze tzv. losovaček ve Středočeském a Jihočeském kraji

Z vazby Salačovou propustili koncem června, s vyšetřovateli totiž začala spolupracovat a částečně doznala vinu, státní zástupce jí přiznal statut spolupracující obviněné

Společnost Fisa Ivany Salačové

Salačová částečně s policisty začala spolupracovat už začátkem června. Jako první z jedenácti obviněných v kauze Rath se tak dostala z vazby na svobodu. Celkem vypovídala třikrát. Server Lidovky.cz informoval, že koncem loňského roku poskytla vyšetřovatelům obsáhlou výpověď, v níž odkryla, jak skupina kolem Ratha získávala peníze na úplatky.  (ČTĚTE VÍCE)

Jirát status slánské stavařce přiznal i přes to, že jeden ze svědků později vypověděl, že vyšetřovatelům během výpovědí řadu informací zamlčela a nadto po propuštění z vazby ho společně s jistým policistou vydírala. (ČTĚTE VÍCE

Jak vyprali peníze pro Ratha a spol.

Ani přes výhodnou pozici v kauze Rath podnikatelka nemusí vězení zcela uniknout. Čelí totiž dalšímu stíhání kvůli korupci u dalších veřejných zakázek. Jak už server Lidovky.cz informoval, společně s dalšími firmami z kauzy Rath podílela se na dalších cinklých losovačkách ve Středočeském a Jihočeském kraji, například na opravu kulturního domu v Cítově.  (ČTĚTE VÍCE)

Státní zástupce Jirát odeslal obžalobu ke Krajskému soudu v Praze minulý týden. Škoda způsobená Rathem a jeho spoluobviněnými se pohybuje v desítkách milionů korun. Rozdělit ji lze do několika kategorií. "Například na úplatcích žádali (ředitelka kladenské nemocnice Kateřina) Pancová a (bývalý poslanec Petr) Kott 48 milionů korun, dostali 38 milionů," upřesnil Jirát. Další desítky milionů korun podle Jiráta získaly firmy jako zisk na zmanipulovaných zakázkách týkajících se nemocnic.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...