Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Žalobkyně navrhla Švachulovi 14 let vězení, o vině podle ní není pochyb. Opírá se o nahrávky a výpovědi svědků

Jiří Švachula je hlavním podezřelým v brněnské kauze Stoka. Sám tvrdí, že byl pod nátlakem podnikatele Samana El-Talabaniho. (21.ledna 2021) foto: Anna Vavríková, MAFRA

Krajský soud v Brně v korupčním případu na radnici městské části Brno-střed ukončil dokazování. Začaly závěrečné řeči, státní zástupkyně navrhla hlavnímu obžalovanému Jiřímu Švachulovi 14 let vězení.
  11:35

Podle obžaloby byl hlavou organizované skupiny, která ovlivňovala zakázky. Bývalý místostarosta a radní hnutí ANO Švachula vinu popírá.

V případu čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy. Podle žalobkyně není o vině všech obžalovaných pochyb v souladu s podanou obžalobou. V závěrečné řeči se opírala především o výpovědi spolupracujících obžalovaných a o pořízené zvukové nahrávky. 

„Nahrávky a výpovědi svědků jednoznačně vypovídají o vůdčím postavení Švachuly,“ uvedla žalobkyně Jana Vítková. Uvedla, že zásadní je výpověď obžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho, který podle ní potvrdil, jak celá organizovaná skupina fungovala.

Korupce se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví, uvádí obžaloba.

Švachulovi navrhla žalobkyně 14 let vězení a propadnutí majetku, El-Talabanimu souhrnný trest 4,5 roku vězení. Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další spolupracující obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin. Jemu žalobkyně navrhla souhrnný trest 7,5 roku. 

Třináct let vězení navrhla bývalému šéfovi investičního odboru části Brno-střed a bývalému místostarostovi brněnských Ivanovic za hnutí ANO Petru Liškutinovi, 12 let podnikatelům Ivanu Trunečkovi a Petrovi Kaláškovi. Navrhované tresty pro další obžalované jsou nižší deseti let či podmíněné.

Švachulův obhájce Karim Titz poukázal na to, že El-Talabani má na svědomí velký daňový únik a že byl mimo jiné odsouzen za křivé obvinění elitního policisty. Uvedl, že proti jeho klientovi není žádný přímý důkaz, jen výpověď El-Talabaniho. Pokud byla spáchána trestná činnost, El-Talabani ji páchal bez vědomí Švachuly, řekl obhájce. V případě Švachuly navrhl zproštění obžaloby.

Předsedkyně senátu ještě dnes provedla zbývající listinné důkazy, například zprávy probační a mediační služby, opisy rejstříky trestů a podobně. Někteří z obhájců následně navrhovali k projednání ještě některé další důkazy, včetně výslechů dalších svědků, soud ale dokazování ukončil.

Švachula vinu popírá. Už dříve řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Policie se zabývá i dalšími větvemi případu, v nichž stíhá 50 lidí či firem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!