Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza v libereckém dopravním podniku. Obviněné policie viní z šesti trestných činů

Česko

  14:37
LIBEREC - Policie kauzu libereckého dopravního podniku, kde ve čtvrtek zasahovala, prošetřuje pro šest trestných činů včetně poškození finančních zájmů Evropské unie. Policie v případu obvinila devět lidí, z toho tři jsou stále zadržení. V pátek to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Policie ČR. foto: Marie Stránská, MAFRA

„Trestní stíhání se vede pro trestné činy podplácení, přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů EU a porušené pravomoci při správě cizího majetku,“ uvedl Ibehej. Věc dozoruje krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. „Více informací poskytovat nebudeme,“ dodal.

V Libereckém dopravním podniku a BusLinu zasahovala policie

Nedostupný je od čtvrtka telefon generálního ředitele DPMLJ Luboše Wejnara i předsedy představenstva Pavla Šulce (býv. ANO). „Co se týče řízení provozu a podniku dovnitř, tak generálního ředitele zastupuje ekonomický ředitel Milan Červenka, a co se týče statutárního zastoupení, tak já jsem převzal pravomoci a povinnosti předsedy představenstva,“ řekl v pátek novinářům místopředseda představenstva DPMLJ Jiří Řimánek (Změna pro Liberec). Neví o nikom dalším z dopravního podniku, koho by se mohla kauza týkat. Policie ve čtvrtek byla i u dopravce BusLine, který pro DPMLJ jezdí, a jednoho z dodavatelů DPMLJ.

Podle informací, které ČTK získala od důvěryhodných zdrojů, se policisté ve čtvrtek zajímali o loňskou rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce téměř za 68 milionů korun a nákup 17 autobusů na zemní plyn v zakázce za 107 milionů korun. Řimánek v pátek uvedl, že u této zakázky měl on a další dva zástupci hnutí Změny v představenstvu určité pochybnosti. „Byla tam přísná omezení, která zužovala výběr dodavatelů, ale manažeři nám naše argumenty vyvrátili,“ dodal. Přesto se podle něj tehdy zástupci Změny při hlasování o podmínkách zakázky zdrželi.

Většinovým vlastníkem DPMLJ je Liberec. „Zatím máme jen kusé informace,“ řekl v pátek primátor Tibor Batthyány (býv. ANO). Ve čtvrtek hodlá předložit na zastupitelstvu návrh na změnu stanov DPMLJ. „Budu chtít kompletně současné představenstvo odvolat a zvolit tam nepolitiky a odborníky, kteří budou zároveň manažeři společnosti,“ dodal.

Podnik podle Řimánka funguje v obvyklém provozu a zajištění dopravy v Liberci ani Jablonci ohroženo není. „Setkal jsem se dnes s vedoucími odděleními, uklidnil je, že to nemá vliv na jejich práci. Ať pracují dále tak, jak jsou zvyklí,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!