Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kde se berou okřídlení mravenci?

Česko

Pozoroval jsem roje mravenců s křídly. Jak se liší od těch v lese? Otázku poslal čtenář V. Janovský.

Odpovídá entomolog profesor Jan Žďárek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR: Početné roje okřídlených mravenců jsou pohlavně vyspělí jedinci různých druhů mravenců, například travních.

Samičky a samci se vyvíjejí z plodu, kterému mravenčí dělnice věnují mimořádnou pozornost. Okřídlení jedinci jsou proto nápadně velcí. Jejich výchova stojí mravenčí společnost tolik energie, že si jen jednou do roka může dovolit plodit pokračovatele rodu. Dochází k tomu v době, kdy mají mladé samičky největší naději na přežití.

Bývá to obvykle začátkem léta, kdy je převážně deštivé počasí a lijáky rozmočí ztvrdlou půdu, takže samička může snadněji vyhrabat základy svého budoucího hnízda.

V době rojení tedy tisíce mladých okřídlených samců opouštějí svá rodná mraveniště a odlétají na shromaždiště podobně jako včelí trubci. Samičky najdou toto místo podle vůně kolektivně vydávané samci. Každé nové samičce věnuje pozornost větší počet samců, kteří okolo ní vytvoří živou kouli.

Když má samička semenný váček naplněný, vydá zvláštní cvrčivý signál, uvolní se z obklíčení samců a odletí hledat vhodné místo pro novou kolonii. V malé podzemní komůrce odhodí křídla a z prvních vajíček sama vychová dospělé dělnice. Krmí je potravou získanou z přeměněné křídelní svaloviny. Pečovatelských povinností ji zbaví teprve první dcery.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...