Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde se berou okřídlení mravenci?

Česko

Pozoroval jsem roje mravenců s křídly. Jak se liší od těch v lese? Otázku poslal čtenář V. Janovský.

Odpovídá entomolog profesor Jan Žďárek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR: Početné roje okřídlených mravenců jsou pohlavně vyspělí jedinci různých druhů mravenců, například travních.

Samičky a samci se vyvíjejí z plodu, kterému mravenčí dělnice věnují mimořádnou pozornost. Okřídlení jedinci jsou proto nápadně velcí. Jejich výchova stojí mravenčí společnost tolik energie, že si jen jednou do roka může dovolit plodit pokračovatele rodu. Dochází k tomu v době, kdy mají mladé samičky největší naději na přežití.

Bývá to obvykle začátkem léta, kdy je převážně deštivé počasí a lijáky rozmočí ztvrdlou půdu, takže samička může snadněji vyhrabat základy svého budoucího hnízda.

V době rojení tedy tisíce mladých okřídlených samců opouštějí svá rodná mraveniště a odlétají na shromaždiště podobně jako včelí trubci. Samičky najdou toto místo podle vůně kolektivně vydávané samci. Každé nové samičce věnuje pozornost větší počet samců, kteří okolo ní vytvoří živou kouli.

Když má samička semenný váček naplněný, vydá zvláštní cvrčivý signál, uvolní se z obklíčení samců a odletí hledat vhodné místo pro novou kolonii. V malé podzemní komůrce odhodí křídla a z prvních vajíček sama vychová dospělé dělnice. Krmí je potravou získanou z přeměněné křídelní svaloviny. Pečovatelských povinností ji zbaví teprve první dcery.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...