Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo okrádá stát, není chytrý. Je zloděj

Česko

Myslím, že česká společnost není tak cynická. Za posledních dvacet let se velmi změnila a lidé chápou, že mohou věci sami změnit. Veřejnost už má zlodějů, kteří kradou její peníze, plné zuby.

„Lidi, kteří zbohatli na tom, že okradli český stát, je nutné nazývat pravými jmény.

Nejsou to úspěšní obchodníci, ale zloději,“ tvrdí Weston Stacey, šéf Americké obchodní komory. Ta se v České republice snaží prosadit zákon o veřejných zakázkách, který by významně potlačil korupci.

* LN Prioritou Americké obchodní komory v Čechách je boj s korupcí. Nový velvyslanec USA v Praze Norman Eisen byl poradcem prezidenta Obamy pro etiku. Není v tom skryté poselství?

Experta na etiku vybral prezident Obama, takže se musíte zeptat jeho. Dá se z toho ale vyčíst, že reputace země, kde se daří korupci, může být ještě větší pohromou než samotná korupce. Každý investor, který chce v Česku podnikat, se nejdříve ptá, zda je to s korupcí tak špatné, jak se říká.

* LN Řekl jste kdysi, že Česko je nejlepším místem k podnikání ve střední Evropě. Trváte na tom?

Určitě ano. Kvůli ekonomickému potenciálu země, vzdělanosti, lokaci, výrobní základně. Proto je možná tolik podnikatelů na západě frustrovaných, protože vidí vaše neuvěřitelné a nevyužité možnosti.

* LN Proč podle vás tato očekávání nenaplňujeme?

Špatně funguje vaše státní správa. Její rozhodování je málo efektivní a vázne i uvádění těchto rozhodnutí do praxe.

* LN Jak zahraniční investoři hodnotí naši politickou situaci?

Současné politické klima je vaší vizitkou, která je momentálně velmi negativní. Čeští politici řeknou: „Můj oponent je zkorumpovaný.“ Vůbec si neuvědomují, že informace, kterou takto vyšlou, je slyšet i za hranicemi země. Současný ministr financí třeba nazval pražskou radnici kartelem mafiánů. Tyto zprávy zasáhnou i investory. Čestné odradí a pro společnosti, kterým korupční prostředí vyhovuje, fungují jako magnet. Současný politický dialog přitahuje špatný typ investorů a s tím je třeba něco udělat.

* LN Pokud je tady korupce takový problém, je tu podle vás vůle s ní něco dělat?

K dnešnímu dni zní odpověď – velmi malá. Slyšíte sice obvinění, ale nikdy nedojde k plnému vyšetřování, které by končilo rozhodnutím soudu o vině či nevině. Většinou je řízení přerušeno kvůli technickým nedostatkům, není vůle, aby byl viník odsouzen. A politici stejně nejsou ochotni učinit něco zásadního, podstatného.

* LN Může se to brzy změnit? Ve svém prohlášení v českému tisku odhadujete, že změny můžeme očekávat během týdnů.

Do léta by se měl do parlamentu dostat velmi dobrý zákon, který by mohl být schválen během několika měsíců. I když ale máte dobrý zákon, potřebujete také, aby byl efektivní. Je nutné, aby se firmy chovaly lépe, transparentněji. Potřebujete účinné nástroje pro policii, aby mohla zločiny vyšetřovat, odsoudit, aby zločinci skončili skutečně ve vězení. A také potřebujete nestátní organizace, které vše monitorují. Tohle všechno uvést do provozu bude trvat déle než rok.

* LN Máte nějaká data, jak je na tom s korupcí Česká republika oproti jiným evropským zemím?

Data o korupci jsou opravdu těžko dostupná, to přece nikdo neuveřejňuje, kolik kde ukradl. Existují odhady, že 17 až 25 procent peněz na veřejné zakázky je... řekněme utraceno neefektivně.

* LN Myslíte ukradeno?

Dejme tomu ukradeno. Každá západní vzdělaná země prochází periodickou korupční krizí a dojde k bodu, kdy začne radikálně reagovat a korupci zredukuje. Stane se to i tady. Otázkou je, zda jsou politici schopni korupci vyřešit dřív, než nastane opravdu zásadní krize. Velká témata jako důchody a zdravotní péče nelze řešit, pokud lidé politikům nevěří. Úroveň důvěry je v Česku skutečně velmi nízká.

* LN My jsme si možná zvykli politikům nevěřit, což asi pochází z dob komunismu, kdy lídři z lidu nebyli ani schopni dokončit větu. Možná nevíme, jak se té nedůvěry zbavit.

Teď si ale politiky vybíráte sami. A můžete být aktivní v politickém životě své země. My máme v Americe také politiky, kteří neumí dokončit větu a jsou zkorumpovaní. Naší zodpovědností je být aktivní i mezi volbami a chtít od politiků, aby se nám zodpovídali za svá rozhodnutí. A pokud to nebudou dělat, lidé musí volit tak, aby tito lidé nebyli prostě v úřadě.

* LN Není česká veřejnost vůči různým skandálům už cynická?

My sázíme na to, že veřejnost není cynická, že se společnost za posledních dvacet let změnila a lidé chápou, že mohou věci změnit. Veřejnost už má zlodějů, kteří kradou její peníze, plné zuby.

* LN Ale jak rozpoznáme, kdo jsou ti zloději? Lidé se už v množství kauz přestávají orientovat a nevědí, na čí stranu se přidat.

My bychom neměli být ani s jednou stranou. Případy by měly jít k soudu a ten musí rozhodnout, kdo je vinný. Tento proces musíme respektovat. V současnosti můžete zničit něčí politickou nebo obchodní kariéru jenom tím, že ho obviníte z korupce. A tady každý obviňuje každého a zcela z toho zmizela realita, protože v té rozhoduje soud.

* LN Třeba naše soudy nejsou dostatečně funkční.

Potřebujete velmi silné soudy. Pokud někdo někoho křivě obviní a prokáže se to, musí za to jít do vězení. Potřebujeme nastavit systém tak, aby ti, co budou krást při veřejných zakázkách, zaplatili za svůj zločin více, než ukradli. Jak asi uvažuje člověk, kterému hrozí za krádež stamilionů nanejvýš to, že mu někdo řekne, ať přestane? A takové je současné ekonomické ovzduší, které všichni známe.

* LN Jak bychom ho mohli podle vás změnit?

Máte sice výhodu, že jste uprostřed Evropy, ale hlavní vaší výhodou jsou lidé. Potřebujete takovou ekonomickou politiku, která umožní lidem dávat ze sebe to nejlepší. Státní zakázky představují 20 procent HDP. Peníze z nich ale neplynou těm nejschopnějším, nejchytřejším, lidem s nejlepšími výrobky nebo potenciálem. Systém státních zakázek nahrává těm, kdo obcházejí zákon. To se musí změnit. Česká republika by měla vyčlenit peníze na vědu a výzkum, měla by třeba vytvořit jednu z nejlepších technologických univerzit v Evropě.

* LN Kdybyste nám měl dát jednu radu, jak bojovat s korupcí.

Lidé si musí uvědomit, že není chytré krást státní peníze, že je to zločin. A kdo okrádá stát, není chytrý, ale je zločinec. A je nutné lidi, kteří takhle zbohatli, nazývat pravými jmény. Nejsou to úspěšní obchodníci, ale zločinci. A kradou vaše peníze. Za částku, kterou vláda na veřejných zakázkách promarnila, by mohl jet každý občan České republiky na dva týdny na dovolenou. Vy byste byli těmi, kdo by jezdil do Toskánska.

* LN To musí pochopit hlavně politici.

Ale vy jim to musíte říct. Každá země potřebuje efektivní lídry, aby dali věci do pohybu. Ti ale potřebují vaši podporu, protože je čekají nelehká rozhodnutí. U vás je korupce přímo institucionalizovaná a je prorostlá celým politickým i obchodním prostředím. A odstranit ji chce lidi, kteří jsou ochotní riskovat. Právě teď je riskovat nevýhodné, protože veřejnost stojí jaksi stranou a málokdy je podpoří. Veřejnost musí třeba finančně podpořit občanské organizace, které korupci hlídají, jako Oživení, Růžový panter nebo Transparency International. Díky dostatečným zdrojům mohou profesionálně monitorovat korupci, třeba soudním prověřováním účtů, což je velmi složitá investigativní práce. Stojí spoustu peněz, ale ty nemohou jít od státu nebo EU, protože by to byl střet zájmů.

* LN Kdo vlastně financuje vás, Americkou obchodní komoru?

My jsme naprosto nezávislí na americkém státu a financují nás společnosti. Konkrétně máme 450 společností, které nás finančně podporují. Jsme dceřinou společností Americké obchodní komory v USA a fungujeme ve 140 zemích a v každé z nich máme specifický cíl. Z České republiky bychom rádi vytvořili vysoce konkurenční trh, aby sem přicházeli zahraniční investoři.

* LN Změnil se v průběhu let typ investorů, kteří míří do Čech?

Před krizí investory zajímala výroba a výzkum. Investovaly sem hlavně technologické společnosti a středně velké společnosti. V průběhu krize se příliv investorů téměř zastavil a teď je odrazuje nestabilní politická situace a korupce.

* LN A s jak rozsáhlou korupcí se potýkají Spojené státy americké?

V Americe statisticky zkoumáme snad všechno, ale ani tady na korupci statistiky neexistují. Některé americké státy jsou velmi efektivně vedené a mají podle odhadů čtyřprocentní nebo i nižší korupci. Naopak třeba Illinois je celkem známá vysokou korupcí a podobně jsou na tom mnohé jižanské státy jako Louisiana, Mississippi a Texas. Situace se ale zlepšuje.

* LN Znamená to tedy, že některé státy USA jsou téměř bez korupce?

To neznamená, že tam není korupce vůbec. Je ale nízká, a pokud se na ni přijde, dotyční skončí ve vězení. Veřejnost je velmi aktivní, funguje tam velká transparentnost a zodpovědnost. Státem s nízkou korupcí je třeba Pensylvánie a většina států Nové Anglie vyjma New Yorku, i když i tam se o změnu snaží. Virginia a Maryland nebo Kalifornie jsou také dobře vedené státy.

* LN Skutečně má Kalifornie, která stojí před státním bankrotem, dobré vedení?

Problémem Kalifornie není korupce, ale to, že nemohou zvýšit daně a přitom vláda zvyšuje výdaje. Teď není jejich situace dobrá, ale v budoucnu bude lepší, jen co přijdou na to, jak vyrovnat příjmy a výdaje.

* LN Jen co přijdou na to, jak využít obrovské zisky z technologického a filmového průmyslu čili ze Silicon Valey a Hollywoodu?

Přesně tak. A nemají jen tyto dva silné motory ekonomiky, ale třeba i zemědělství, vinařství, výrobu. Mají problémy s korupcí spojenou s obchodem s drogami z Mexika. V Kalifornii je ale veřejnost velmi aktivní a je tam mnoho rezignací spojených s korupcí.

* LN Obamova kampaň na znovuzvolení bude stát až miliardu dolarů. Není to vlastně také korupce, a dokonce legální?

Ano, tato částka je naprosto šílená, a ano, takovéto sumy dokážou lidi zkorumpovat. Politický proces v USA je takový, že politici ve Washingtonu jsou na finančních zdrojích velmi závislí, protože ke svému zvolení peníze potřebují.

* LN Nezhoršilo situaci to, že jste přijali zákon, který dovoluje obrovským korporacím financovat volební kampaně? Není každému jasné, že si tímhle můžou korporace kupovat budoucí rozhodnutí sponzorovaných politiků?

Některé korporace k tomu přistupují zodpovědně, jiné samozřejmě ne. Ale určitě v USA potřebujeme dělat něco s procesem voleb, aby se takhle velké částky z kampaní eliminovaly. Demokracie je pro občany a tímhle se vlastně za občana vydává i korporace.

* LN Jaký je váš odhad, přijme český parlament zákon o veřejných zakázkách?

Zákon je nutný a také jeho implementace. Myslím, že ho přijmou, jinak korupce vyústí do krize. Chceme také velmi jasná pravidla, jednoduchá, aby se nedala vykládat různými způsoby. Zjistili jsme, že když má vláda zpětnou vazbu od veřejnosti, často dělá lepší rozhodnutí. Proč by se měla dělat rozhodnutí tajně? Vláda se musí rozhodovat veřejně, a ne, že se o všem veřejnost dozví, až když je rozhodnuto. To už je pozdě.

***

U vás je korupce institucionalizovaná, prorostlá politickým i obchodním prostředím. A odstranit ji chce lidi, kteří jsou ochotní riskovat.

Šéf Americké obchodní komory

Weston Stacey (44) Je výkonným ředitelem Americké obchodní komory v České republice od roku 1996. Předtím působil jako novinář jak ve střední Evropě, tak ve Spojených státech. Získal titul MBA na univerzitě globálního managementu Thunderbird v Arizoně, vystudoval také literaturu na University of the South ve státě Tennessee. Je ženatý a má pět dětí.

Autor: