Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo vidí kremlofilní ufňukanost, je směšný, říká Klaus

Česko

  19:00
PRAHA - Prezident Václav Klaus výrazně přitvrdil ve sporu o interpretaci události v Chrastavě, kde na něj před týdnem střílel z airsoftové pistole mladý dělník Pavel Vondrouš.

Ve velkém rozhovoru pro sobotním Lidové noviny se prezident Václav Klaus podivuje „absolutní nenávisti, s jakou se jistá skupina naší levicové kulturně-mediální fronty pustila do boje se slovem atentát“. Ke skupině řadí i bývalého poradce premiéra, konzervativního publicistu Romana Jocha.

PSALI JSME:

„Lidé, kteří připouští, že to je zajímavý druh protestu, tak ti za to nesou spoluzodpovědnost. Svými výroky, nehoráznostmi neuvěřitelného typu, kterých se týdny, měsíce, někteří i roky dopouštějí, to opravdu spoluvytváří. Jestli v tom někdo vidí podobně jako pan Joch kremlofilní ufňukanost, to je samozřejmě od toho člověka směšné, jako myslím celý jeho život, jak jsem ho zatím sledoval, je směšný.“

Prezident polemizuje i s názorem, že šlo o izolovaný čin člověka v pohraničním městečku, jehož motivace spíš než z psaní „pisálků“ pramení z problémů v osobním životě.

„Buď někdo z novinářů přestylizovává jeho rozhovory, nebo je to velmi intelektuálně orientovaný člověk... Druhou dimenzi otazníku nad tou izolovaností dává samozřejmě ten zjevně podvržený záznam komunikace mých ochranek. Že by to podvrhl on, to určitě ne, takže to musel být někdo jiný. (...) No a jestli je to podvržený záznam, tak se od izolovaného jevu dostáváme k něčemu úplně jinému.“

K TÉMATU:

V rozhovoru hlava státu mluví i o tom, proč považuje Miloše Zemana za jediného způsobilého kandidáta na prezidenta a proč už vláda nemá legitimitu pro reformu penzí.

Velký rozhovor s Václavem Klausem si přečtěte v sobotním vydání Lidových novin nebo od 22. hodiny ve vašem iPadu.

Autor: