Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo zůstane ve věži ze slonoviny

Česko

VĚDECKÝ GLOSÁŘ Věž ze slonoviny je místo, kde vědec bádá a přitom je zcela odtržen od všedního života. Tento týden několik desítek českých vědců ukázalo, že v takovém stavu jejich mysl zcela určitě není. Otevřeným dopisem vyzvali senátory, aby na své květnové schůzi schválili Lisabonskou smlouvu.

Dopis Učené společnosti České republiky podepsali například někdejší šéfové Akademie věd Rudolf Zahradník, Václav Pačes a Helena Illnerová. „Obáváme se toho, že kdyby Česká republika Lisabonskou smlouvu neratifikovala, odsunula by se na pozici nedůvěryhodného partnera, jehož hlasu by již nemuselo být dostatečně nasloucháno,“ uvedli mimo jiné. Signatáři dopisu se domnívají, že v rámci české „civilizační, historické a kulturní příslušnosti“ je ratifikace smlouvy v českém národním zájmu.

Vědci spolupracují s mnoha kolegy v Evropské unii, a proto si uvědomují provázanost s evropskou kulturou, vědou a vzděláním. „Chceme se podílet na rozvoji těchto oblastí v EU jako její plnohodnotní členové,“ napsali badatelé členům Senátu.

Jaké se dočkáme odpovědi?

O autorovi| Josef Matyáš, redaktor LN

Autor: