Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidovci znovu pokárali Cyrila Svobodu, ale vyhazov ze strany se nekoná

Bývalý předseda lidovců, exministr zahraničí Cyril Svoboda foto:  Michal Růžička, MAFRA

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších politiků, bývalého šéfa strany a exministra zahraničí Cyrila Svobodu, míří pomalu do vytracena. Širší vedení strany, celostátní výbor KDU-ČSL, ho jen znovu pokáralo, ale žádné vylučování se nekoná.
  12:24aktualizováno  19:26

„Celostátní výbor KDU-ČSL vyjadřuje souhlas s usnesením předsednictva strany a důrazně odsuzuje výstupy Cyrila Svobody, které se dlouhodobě odchylují od programového směřování KDU-ČSL. CV vyzývá Cyrila Svobodu, aby dále upustil od vyjadřování, která dlouhodobě poškozují KDU-ČSL,“ zní usnesení, které přijalo širší vedení lidovců.

Ještě ráno se předseda strany Marian Jurečka i místopředseda Tomáš Zdechovský dušovali, že o kauze Svoboda vůbec celostátní výbor KDU-ČSL jednat nebude. Stejně tak mluvčí strany Simon Dytrych.

„Na dnešním celostátním výboru toto jako bod k řešení nemáme,“ tvrdil ráno iDNES.cz šéf strany, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Na začátku dubna předsednictvo KDU-ČSL vyzvalo bývalého předsedu lidovců Svobodu, aby zvážil odchod ze strany. O tom už po dnešku ale není řeč. Lidovci vzali zpátečku.

„Předsednictvo KDU-ČSL se distancuje od aktivit Cyrila Svobody, které se dlouhodobě neslučují s politickým směřováním strany,“ usneslo se užší vedení strany. „Předsednictvo KDU-ČSL vyzývá Cyrila Svobodu, aby vzhledem k mnoha svým mediálním vyjádřením, vzhledem ke svému nedávnému angažmá u předsedy ANO Andreje Babiše a vzhledem k nerespektování usnesení předsednictva KDU-ČSL z roku 2021, zvážil své členství ve straně, nebo jednání, které stranu poškozuje, nečinil,“ usneslo se užší vedení lidovců začátkem měsíce.

„Když má někdo jiný názor, tak mu zakážou mluvit. To dělali Stalin, Dzeržinskij, Gottwald a tahle parta,“ reagoval na to tehdy exministr zahraničí a bývalý šéf strany Svoboda. Dal najevo, že výzvu předsednictva zvážil a že ve straně zůstává a na svém postoji nic nemění.

S návrhem, aby se lidovci svého bývalého předsedy zbavili, přišel místopředseda KDU-ČSL a ministr životního prostředí Petr Hladík, který bývalému lídrovi lidovců vyčítá politické názory z poslední doby, včetně rozhovoru pro server Voice of Europe, který vláda zařadila na český sankční seznam.

„Můj názor je jasný, pro mě je to hodnotová otázka,“ řekl iDNES.cz Hladík po jednání vlády. Otázku, zda tedy navrhne vyloučení Svobody, odbyl slovy, že už se dříve jasně vyjádřil.

„Pokud někdo o sobě říká, že je zahraničně-bezpečnostní expert, a zároveň je tím, kdo je bezpečnostním rizikem pro ČR, díky tomu jak vystupuje a jak může být jeho vystupování cizí mocí zneužito, je to naprosto jednoznačné,“ míní Hladík.

Jurečka také dříve tvrdil, že se chce se Svobodou potkat osobně a říci mu do očí, proč by měl odejít. „Svůj názor jsem vyjádřil už před těmi zhruba šesti roky, kdy se stal oficiálním poradcem Babiše, a já jsem s tím krokem nesouhlasil. Myslím, že jeho rozhodnutí ničemu neprospělo. V tento okamžik jsem připraven mu své osobní výhrady říci do očí,“ říkal Jurečka.

Nic takového se ale nekonalo, Aspoň to tedy tvrdí Jurečka. Na otázku, zda už se s exministrem zahraničí Svobodou potkal a zda s ním mluvil o svých výhradách, kvůli nimž by měl odejít ze strany, Jurečka ve středu iDNES.cz odvětil: „Zatím nehovořil.“

Po novém, měkčím stranickém usnesení, kde už chybí výzva k odchodu, už nic takového podle vedení lidovců není ani třeba.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!