Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jurečka jasně obhájil křeslo šéfa lidovců. Jsme v situaci, jaká tu od světové války nebyla, řekl

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přichází na jednání vlády. (13. dubna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Marian Jurečka obhájil post předsedy KDU-ČSL, soupeře na sjezdu v Ostravě neměl. „Jsme v situaci, jaká tu od druhé světové války nebyla. Lidé v této zemi od nás čekají, že jim nejenom pomůžeme, ale že najdeme řešení, jak vyjít dobře ze situace v příštích letech,“ řekl. Po zvolení nového vedení prohlásil, že KDU-ČSL je sociálním svědomím vlády. Připravuje kroky, které pomohou rodičům s dětmi a samoživitelům.
  9:40aktualizováno  19:12

Velké množství lidí podle něj řeší, zda při dalším zdražení dokážou zaplatit energie, vyjdou s náklady na bydlení nebo budou moci zaplatit dětem všechny náklady související se školou, přičemž vláda už jim pomáhá.

„V příštích dnech počítáme s tím, že představíme na úrovni celého vládního týmu konkrétní další kroky pomoci především rodičům, samoživitelkám, samoživitelům, tak abychom podpořili jejich zvýšené náklady na výchovu a vzdělání dětí,“ řekl Jurečka.

Při volbě šéfa strany dostal 224 hlasů od 275 delegátů, zdrželo se 30, proti bylo 14 delegátů, 7 lidí nedokázalo hlasovat tak, aby byl jejich hlas uznán.

Pomoc podle Jurečky musí být cílená, adresná. Vláda na současném půdorysu, kdy se na ní domluvily strany koalice Spolu se STAN a Piráty, by podle Jurečky měla pokračovat alespoň osm let. „Je na nás, abychom za čtyři roky mohli pokračovat,“ řekl Jurečka.

Pro dlouhodobé a systematické změny potřebuje podle Jurečky vláda nejméně osm let. Lidovci pod jeho vedením a díky spojení s ODS a TOP 09 po volbách mají 23 poslanců a tři křesla ve vládě Petra Fialy.

Cílem je znovu 7 křesel v senátních volbách

Řekl, že cílem lidovců musí být obhájit sedm křesel v letošních senátních volbách. Před šesti lety to pro KDU-ČSL znamenalo vítězství ve volbách do horní komory parlamentu.

„Všichni víme, že dokud Vladimir Putin bude v Kremlu, není ohrožena jenom Ukrajina a další státy Pobaltí, ale jsme ohroženi i my. Ve všech dalších souvisejících dopadech v oblasti energií, ekonomiky je destabilizován a ohrožen celý svět,“ řekl na sjezdu také Jurečka.

„Když někdo ubližuje bezbrannému, páchá bezpráví, ubližuje dětem, ženám, starým lidem, tak prostě nemůžeme stát bokem. Musíme si vyhrnout rukávy a dát někomu takovému přes držku,“ prohlásil předseda lidovců. Neupřesnil, jak přesně to chce udělat.

Nekula odmítl socialistické praktiky u cen potravin, Hubáčková prodlužování těžby uhlí

Kromě Jurečky jsou za KDU-ČSL ve vládě ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryní životního prostředí je senátorka Anna Hubáčková.

Nekula před pár dny ohlásil kontroly marží prodejců u některých základních potravin, aby brzdil jejich zdražování, „Nechci a nebudu zavádět socialistické praktiky,“ odmítl Nekula zastropování cen potravin.

Hubáčková zase odmítla snahy o prolomení limitů těžby uhlí kvůli snaze vlády odstřihnout se od závislosti na dodávkách ruského plynu. „Rozhodně odmítám jakékoli snahy o prolomení limitů těžby. Desítky let jsme si ničili životní prostředí, desítky let jsme si ničili svou krajinu, pálením fosilních paliv oteplovali naši krajinu, a skutečně chceme-li žít ve zdravém prostředí, není cesta návratu uhlí,“ řekla Hubáčková.

Prvním místopředsedou je nově Bartošek

Prvním místopředsedou lidovců je nově místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. Porazil šéfku senátního klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková, která pozici obhajovala, ale neuspěla. Bartošek dostal 175 hlasů, Jelínková jich získala 95, šest delegátů se zdrželo hlasování.

Lidovci už dovolili nové vedení. Novými místopředsedy jsou pražský poslanec a šéf dozorčí rady VZP Tom Philipp a náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Funkce místopředsedů strany už neobhajovali europoslanec Tomáš Zdechovský a předseda výboru pro evropské záležitosti Sněmovny Ondřej Benešík. Zdechovský ale i tak zůstane členem předsednictva jakožto šéf klubu lidoveckých europoslanců.

Fiala děkoval Jurečkovi za pracovitost a nasazení

Na lidoveckém sjezdu jako host v sobotu vystoupil premiér a šéf ODS Petr Fiala. Poděkoval šéfovi lidovců Jurečkovi za jeho pracovitost a nasazení.

Dorazila také šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, předseda Pirátů Ivan Bartoš i ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. „Když padne Ukrajina, Rusko půjde dále,“ varoval Perebyinis. Ukrajina je podle něj země, která má stejné hlavní hodnoty, jako křesťanští demokraté. Jsou to svoboda, rodina a křesťanská víra.

Lidovci se naopak rozhodli neumožnit, aby na jejich sjezd přijel jako zástupce slovenské KDH generální manažer Marek Michalčík, který na Slovensku organizuje pochody za zákaz potratů.

Během sobotního dopoledne bylo u hotelu Clarion, kde se sjezd KDU-ČSL koná, auto potravinové banky a všichni do ní mohli přispět zakoupenými potravinami či drogerií. Podařilo se tak nasbírat 2,1 tuny potravin. Lidovci nabízeli také možnost koupit si charitativní ponožky u příležitosti Světového dne Downova syndromu. Výtěžek z prodeje poputuje do pražské základní školy, která vzdělává deset žáků s Downovým syndromem.