Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Když je princem údržbář

Česko

Bylo nebylo - nikoliv království, ale jeden omšelý hotel v Los Angeles. Pohádky na dobrou noc začínají v reálném světě, aby problémy svých postav vyřešily odbočkami do světa fantaskního a velkolepým finále zdůraznily rodinné hodnoty. Podobný přístup s úspěchem před dvěma lety využil film Noc v muzeu, v němž hrál hlavní postavu komik Ben Stiller. V Pohádkách na dobrou noc byl do podobné role obsazen jeho generační souputník Adam Sandler.

Ten hraje Skeetera Bronsona -čtyřicátníka s klukovskou duší, který ve zmíněném hotelu kdysi vyrůstal, dokud podnik od jeho otce neodkoupil magnát Nottingham. Vedle zařízení s rodinnou atmosférou vystavěl gigantický a neosobní megahotel, v němž Skeetera zaměstnal jako pouhého údržbáře.

Jak řeknou, tak se stane Jednoho dne dostane zneuznaný muž na týdenní hlídání synovce s neteří. Večer s jejich pomocí vymyslí pohádku, v níž zřetelně autobiografický hrdina konečně dostane životní šanci - a příběh se druhý den vyplní. Nadšený Skeeter se rozhodne svůj stávající neuspokojivý život z gruntu poupravit...

Právě pohádky a způsoby, jakými se jejich kolektivně improvizované zápletky promítnou do skutečného světa, představují nejzábavnější místa filmu. Aby se děti na plátně ani před ním nenudily, zasazuje Skeeter příběhy postupně do středověku, na Divoký západ, do antického Říma a do vesmíru. Sebeabsurdnější nápady pak následujícího dne najdou zcela reálné provedení: když například mají pršet žvýkačky, havaruje na mostě nad Skeeterem kamion, který je jimi naložený až po okraj.

Přestože jeho druhdy chlapecká tvář povážlivě stárne, v roli Skeetera je Sandler dostatečně klukovský. Přitom nepřehrává, což se nedá říct o pitvořivém Guyi Pearcovi, který hraje jeho protihráče. Zcela špatně obsazený je Russell Brand coby Skeeterův kolega: herec proslulý skandály a vulgaritami se tu musí nutit do dětem přístupné polohy a jeho postavu doráží jinak slušný dabing. Dobře vybraná je naopak Teresa Palmerová do role zpovykané Nottinghamovy dcerky.

Film pro děti, ne pro dětiny Přestože jde o film z produkce Disneyho, daří se mu vyhýbat přehnaným dětinskostem a závěrečné poselství o důležitosti rodiny a vlastních snů není přehnaně patetické. Co víc, finále potěší nečekaně akční honičkou a sympaticky protichamtivým vyzněním.

Vedle některých nelogičností (proč se jinak milý Skeeter chová jako arogantní pitomec, kdykoliv potká sestřinu kolegyni?) představuje největší pihu na kráse „postava“ vykuleného morčete Bulvy. Jeho otravné grimasy možná rozesmějí tříleté děti, cílovou skupinou filmu jsou však diváci aspoň o pět let starší.

Bavit se ale mohou i jejich rodiče. Pohádky na dobrou noc mezi současnou americkou produkcí pro děti, která sestává hlavně ze stereotypních animovaných filmů, představují příjemné překvapení.

***

Adam Sandler (* 1966) Známý komik patří mezi herce odchované americkou televizní show Saturday Night Live, z níž vzešli například Bill Murray nebo Ben Stiller. Na plátně na sebe upozornil sérií komedií s obhroublým humorem, jako byly například filmy Vodonoš či Malý Nicky -Satan Junior. Postupně svůj projev kultivoval směrem k romantickým komediím (Mr. Deeds - Náhodný milionář, 50x a stále poprvé). Zatím nejvíc kritici ocenili Sandlerův výkon ve snímku Paula Thomase Andersona Opilí láskou. Filmy, v nichž hraje, většinou i koprodukuje a podílí se na jejich scénáři. S hereckým kolegou Robem Schneiderem si ve „svých“ snímcích pravidelně navzájem hostují v malých roličkách.

HODNOCENÍ LN

*****

Pohádky na dobrou noc

(Bedtime Stories)

USA 2008

Scénář: Matt Lopez a Tim Herlihy

Režie: Adam Shankman

Kamera: Michael Barrett

Hudba: Rupert Gregson-Williams

Hrají: Adam Sandler, Keri

Russellová, Guy Pearce, Russell

Brand, Courteney Coxová, Teresa

Palmerová a další

Distribuce v ČR: Falcon

Premiéra: 5. 2. 2009

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!