Kerič nahrával, Kweuke střílel

Fotbalisté Sparty našli nový efektivní útok, který jim zařídil ligové vítězství 2:0 na ostravských Bazalech

OSTRAVA/PRAHA Plzeň v sobotu udala vítězné tempo, ale fotbalisté Sparty drží krok. Včera porazili Baník Ostrava 2:0 a poprvé po pěti letech dokázali dobýt Bazaly. Stále tak dýchají na záda lídrovi tabulky ze západních Čech, na kterého pořád ztrácí čtyři body.

Hned v prvním jarním zápase ligy se Letenští museli vyrovnat s několika ztrátami. Mladík Václav Kadlec a nová útočná posila Tomáš Pekhart poprvé pykali za to, že je klub omluvil z reprezentačního srazu a pak postavil do přípravného zápasu. Záložník Kamil Vacek zase nemohl nastoupit kvůli karetnímu trestu.

Sparta si ovšem poradila i bez nich a soupeře zezačátku nemilosrdně válcovala. „Jejich ztrátu jsme prostě neřešili. Přijeli jsme vyhrát a to se podařilo,“ radoval se sparťanský kouč Martin Hašek.

Slova jeho protějšku trenéra Karola Marka, který sliboval, že Ostrava bude na jaře zase klubem, jenž v minulé sezoně bojoval o titul, zůstávala mezitím nenaplněna. Baník hrál jen fotbal hodný desátého týmu tabulky – zmohl se pouze na bránění.

Bylo pouze otázkou času, než se hosté rozehřátí dvěma vyrovnanými zápasy s Liverpoolem dočkají vedení. Do osmifinále Evropské ligy nepostoupili, protože nedali gól, ale na Bazalech se dočkali už ve 21. minutě, kdy akci uvařil Marek Matějovský.

Výkon Baníku gradoval Vybral si chorvatského rychlíka Andreje Keriče, jenž těsně před brankářem přihrál ještě nabíhajícímu Leonardu Kweukemu. Kamerunský obr bez problémů zakončil. „Mrknul jsem na Lea, ale míč poslal na druhou stranu, kde bylo díky tomu víc místa. Andrej to vymyslel skvěle,“ chválil Matějovský spoluhráče v rozhovoru pro Českou televizi.

Ani potom letenský tlak neutichal, jen výkon Ostravanů se nenápadně zlepšoval. Během prvního poločasu zahrozil jen útočník Robert Zeher nebezpečnou hlavičkou, ale po 60. minutě snaha Baníku o vyrovnání gradovala. „Byl to vyrovnaný zápas, jenže my jsme nedokázali skórovat,“ zlobil se Adam Varadi.

Když jeho střela orazítkovala tyč, trenér Jozef Chovanec zuřil. Deset zápasů nesmí po trestu disciplinární komise fotbalové svazu na lavičku Sparty, ale to mu nebránilo zuřivě gestikulovat a láteřit z tribuny. Domácí se ovšem neradovali ani po pokusech Tomáše Frejlacha s Fernandem Nevesem, čehož znovu využilo duo Kerič-Kweuke. První jmenovaný opět nahrával, ten druhý zase střílel.

Zdá se, že Letenští našli Kweukemu ideálního parťáka, kterým byl před odchodem do nizozemského Arnhemu Bony Wilfried.

„Kerič evidentně přesně pochopil, co od něj chceme. Kdyby si s Kweukem rozuměli ještě o trochu víc, mohlo z toho být pár dalších gólů,“ pravil Hašek.

„Jenže z každé akce skórovat nemůžete. Musím se ale snažit, aby to příště dopadlo ještě lépe,“ vysvětloval Kweuke, proč tentokrát nenasázel soupeři ještě víc branek...

***

Baník Ostrava 0 Sparta Praha 2

Branky: 21. a 89. Kweuke. Rozhodčí: Drábek - Kordula, Jiřík. ŽK: Šenkeřík, Šmejkal (oba Ostrava). Diváci: 8133. Poločas: 0:1.

Ostrava: Daněk - Řezník (35. Frejlach), Bolf, Neves, Šmejkal (88. Kraut) -Marek, Hušbauer - Varadi, Lukeš, Fantiš - Zeher (56. Šenkeřík).

Sparta: Blažek - Kušnír (53. Zápotočný), Brabec, Řepka, Pamič - Abena - Kerič (90. Lačný), Kladrubský (78. Sionko), Matějovský, Podaný - Kweuke.