Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kéž bys tady byl, Ricku

Česko

Všechny naděje na obnovení Pink Floyd jsou pryč. V pondělí 15. 9. zemřel Richard Wright – zakládající člen, klávesista, textař i zpěvák.

Každým dnem má vyjít nová živá nahrávka Davida Gilmoura, nazvaná Live In Gdańsk. Je to součást velkého projektu On an Island, který zahrnuje desku z roku 2006, turné, DVD a koncertní album. Koncertu v Polsku přihlíželo více než padesát tisíc fanoušků; ve skoro dvouhodinové show zazněly kromě sólových Gilmourových skladeb také velké hity samotných Pink Floyd: Shine On You Crazy Diamond (kterou kdysi Waters napsal Sydu Barrettovi, jenž se z hudební scény stáhl v 70. letech a zemřel v červenci roku 2006 na rakovinu), Wish You Were Here, High Hopes nebo Time. Další písně, např. Barrettovu Astronomy Domine, Echoes a Comfortably Numb zpíval kromě Gilmoura také Rick Wright.

DVD Live In Gdańsk bude pravděpodobně poslední album, na kterém se Wright objeví. V době své smrti pracoval na nové sólové nahrávce; tu už ale dokončit nestihne. S jeho smrtí se také navždy rozplynula naděje tisíců fanoušků Pink Floyd na znovuobnovení kapely, jež jim po letech opět vdechlo společné vystoupení na Live 8. Tam se k trojici Mason–Wright–Gilmour přidal i Roger Waters a dojemné finále, kdy Gilmour už už odchází z pódia, ale je zavolán zpátky Watersem, načež se celá kapela se smíchem obejme, patří k nejsilnějším a nejdojemnějším zážitkům Live 8 a celé kariéry Pink Floyd.

Wright se k reunionu Pink Floyd příliš neměl, ostatně není tajemstvím, že jeho přestávka v kapele v 80. letech byla způsobena neshodami s Watersem. Věnoval se svým sólovým pracím, spolupracoval s Davidem Gilmourem. Wright byl třikrát ženatý, se svou poslední ženou Millie žil od roku 1996. Měl tři děti, Jamieho, Galu a Bena.

Nejtišší a opomíjený „Ricka nikdo nenahradí. Byl můj přítel a hudební partner. V půtkách o tom, kdo nebo co byli Pink Floyd, byl jeho vliv často a neprávem opomíjen. Ale bez něj by nikdy nevznikly nahrávky The Dark Side of the Moon a Wish You Were Here, nebo by zněly úplně jinak. Nedokážu pouhými slovy vyjádřit své pocity... Ale miloval jsem ho a bude mi až do konce života neuvěřitelně chybět,“ řekl Gilmour k nenadálému Wrightovu odchodu.

I Watersova oficiální internetová stránka se zabarvila do smuteční černě a zpěvák nechal fanouškům dlouhý vzkaz, který končil smutným přáním: „Jsem velmi vděčný za příležitost na Live 8, kde jsme se s ním, Davidem Gilmourem a Nickem Masonem mohli znovu, naposledy vidět. Přál bych si, aby se to nestalo jen jednou.“

Bubeník Pink Floyd Nick Mason mluvil o ztrátě Ricka Wrighta v rozhovoru pro Entertainment Weekly: „Jako v každé kapele, i u Pink Floyd bylo těžké přesně říct, ‚kdo dělal co‘. Ale určitě bychom nebyli Pink Floyd bez Ricka, byl to on, kdo naši hudbu spojoval dohromady. I když byl, a to od prvního dne, ten nejtišší. Proto se na něj mnohdy neprávem zapomínalo.“

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...