Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KINA UVÁDĚJÍ

Česko

Pokání (VB/Francie) Podle předlohy Iana McEwana natočil Joe Wright romanci situovanou do předválečné a válečné Británie. V příběhu o tom, kolik tragédie může způsobit dětská umanutost, excelují Keira Knightleyová a James McAvoy. Film už získal Zlatý glóbus a sedm oscarových nominací.

Občan Havel (ČR) Třináct let sledoval Pavel Koutecký s kamerou prezidenta Václava Havla. Výsledkem je originální dvouhodinový portrét státníka, který jako bonus nabízí dramatičnost i humor. Po zesnulém Pavlu Kouteckém dokončil „scény z prezidentské kuchyně“ jeho kolega Miroslav Janek.

Asterix a olympijské hry

(Francie/Německo/Španělsko) Další dobrodružství Gala věčně bojujícícho s Římany dostalo rozměr nákladné podívané: jde o nejdražší francouzský film všech dob. Herecké řady tentokrát rozšířili například Alain Delon, Michael Schumacher nebo Adriana Sklenaříková. Na vlastní nebezpečí (ČR/Rumunsko) Filip Renč natočil dobrodružný příběh, v němž se parta lidí vypraví sjíždět na raftu divokou řeku na Balkánu. Jeden z nich by tu rád odhalil okolnosti smrti svého otce. V hlavních rolích uvidíme Jiřího Langmajera, Filipa Blažka nebo Miroslava Krobota. Monstrum (USA) Podobu pseudodokumentu dostal katastrofický snímek z producentské dílny J. J. Abramse. Z moře se vynoří gigantické monstrum a zaútočí na New York, tragické události jedné noci sledujeme pohledem videokamery jednoho z účastníků.

Darjeeling s ručením omezeným (USA) Režisér Wes Anderson se po filmu Život pod vodou vypravil do Indie a natočil tu příběh tří bratrů, kteří se svérázně snaží vypořádat se smrtí otce.

V komedii s poetickým humorem a inspirací indickými filmy hraje Owen Wilson, Adrien Brody a Jason Schwartzman.

Michael Clayton (USA) Dramatem z prostředí právnické firmy debutuje jako režisér ostřílený scenárista Tony Gilroy.

V příběhu protřelého advokáta, který musí volit mezi pravdou a loajalitou, exceluje George Clooney. Snímek se v anketách objevuje mezi nejlepšími tituly loňského roku.

Touha, opatrnost (USA/Čína/Tchaj-wan/Hongkong) Režisér Ang Lee, autor filmů Zkrocená hora, Tygr a drak nebo Rozum a cit, natočil špionážní thriller situovaný do Šanghaje roku 1942. Příběh vlivného politika a mladičné dívky, mezi nimiž stojí válka, má na kontě cenu za režii z festivalu v Benátkách. Láska za časů cholery (USA) Podle románu G. G. Marqueze vzniklo romantické drama o nenaplněné lásce. Kostýmní milostný příběh, který se odehrává v Latinské Americe na přelomu 19. a 20. století, natočil režisér Mike Newell. Hlavní role svěřil Javieru Bardemovi, Giovanně Mezzogiorno a Benjaminu Brattovi.

Já, legenda (USA) Francis Lawrence natočil další adaptaci románu Richarda Mathesona o vědci, který přežil virovou epidemii a zůstal docela sám ve vylidněném New Yorku. Hlavní role v katastrofickém sci-fihororu byla ušita na míru Willu Smithovi.

Východní přísliby (VB/Kanada) Režisér David Cronenberg se opět sešel s Wiggem Mortensenem v dramatu o ruské mafii v Londýně. Porodní asistentce zemře pod rukama neznámá mladičká dívka, při pátrání po její identitě se dostane do ruské restaurace...

Svatba na bitevním poli (ČR) Bolek Polívka hraje v komedii Dušana Kleina starostu moravské obce, která pravidelně pořádá rekonstrukce napoleonských bitev s panem starostou v hlavní roli. Tato výsada by mu ale měla být odebrána...

Americký gangster (USA) Režisér Ridley Scott přizval ke spolupráci na akčním dramatu herce Russella Crowea a Denzela Washingtona. Retropříběh z Ameriky sedmdesátých let sleduje souboj drogového bosse (Washington) s detektivem (Crowe), který se pokouší rozbít jeho impérium.