Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kino Kocourkov uvádí...

Česko

FILMOVÝ DIÁŘ

Před týdnem do našich kin přišel film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, brzy následuje bondovka Quantum of Solace. Co mají společného novinka pověstného neurotika a další várka eskapád slavného agenta, tedy kromě toho, že se Allen kdysi podílel na bondovských parodiích? To, že umějí využít pobídek míst, kde se natáčejí. A že mezi tyto nepatřila Praha.

Vicky Cristina Barcelona je hotovou pohlednicí katalánské metropole. La Pedrera, La Rambla, Sagrada Família, Park Güell, všechny slavné turistické lokace si tu „zahrají“. Allen mohl natáčet, kde ho napadlo, a na oplátku Barceloně udělal reklamu k nezaplacení. Filmy o agentu 007 pak na exotických lokacích stojí, a proto si je producenti vybírají velmi přísně. Vy nám poskytnete daňové pobídky - a my u vás při natáčení necháme astronomické sumy za mzdy, hotely, jídlo i dopravu.

Že se předchozí bondovka Casino Royale - stejně jako spousta dalších spektáklů - natáčela i u nás, bylo logické. Fotogenických míst i filmových profesionálů máme na rozdávání. Že už se u nás skoro žádné netočí, je ještě logičtější: naši legislativci si totiž myslí, že Hollywood se bez České republiky neobejde, případně že nám nemůže být prospěšný, a tak se o jeho zájem není třeba ucházet. Podobně to funguje na úrovni Prahy. Abyste si mohli na Starém Městě postavit stativ, musíte mít baterii bumážek a platit jak mourovatí. Stačila by jen špetka vstřícnosti - a prostřednictvím filmů třeba o Kafkovi by po návštěvě Prahy zatoužili nejen britští opilci.

Kolik milionů ročně přibude do kasy Paříže jen z toho, že ji navštěvují davy obdivovatelů Šifry mistra Leonarda? A ten Allenův film má Barcelonu přímo v názvu! Jenže u nás víme všechno nejlíp. Líp než v Kocourkově. Tam svoji vesnici aspoň nepropagují pomocí spotů s modelkami.

O autorovi| Vojtěch Rynda, redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!