Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus? Bezskrupulózní technik moci, míní Topolánek

Česko

  12:46
PRAHA - Václav Klaus je bezskrupulózním technikem moci, který ve vedení ODS nesnese nikoho jiného kromě sebe, což nyní zřetelně pociťuje premiér a šéf ODS Petr Nečas. Ve velkém rozhovoru pro páteční LN to řekl bývalý předseda občanských demokratů a expremiér Mirek Topolánek, který prezidenta Klause tvrdě kritizoval.

Mirek Topolánek při svém vystoupení na konferenci Forum 2000. foto: ČTK

Prezident podle Topolánka popírá ústavu a chová se jako absolutistický vládce. "Je třeba čelit tomu byzantskému způsobu vládnutí Václava Klause," varoval Topolánek.

K TÉMATU

Expremiér si zároveň myslí, že Klaus "má vždy rozehráno několik šachovnic", na nichž vidí vždy více tahů dopředu . "Neznám člověka, kde by rozpor mezi jeho slovy, články a tím, co skutečně dělá, byl tak markantní, jako je tomu právě u Klause," opřel se do hlavy státu.

Klausovi přeběhlíci
Prezident podle Topolánka do jisté míry obdivuje faktického šéfa VV Víta Bártu. "Co Klause fascinuje na Vítu Bártovi je to, že on tu sektu vybudoval. Klausovi se to s ODS nepodařilo a možná má svůj tajný sen, že by to do budoucna realizoval," myslí si. Bývalý premiér Klausovi připomněl i "jeho" přeběhlíky. "Václav Klaus dnes s despektem mluví o přeběhlících. Přitom se jeho druhá vláda opírala o Teplíka a Wágnera, kteří byli jeho přeběhlíci," rýpl si Topolánek.

Jednou z "herních variant" Václava Klause je podle Topolánka návrat k občanským demokratům. "Ale pro ODS samotnou bych to pokládal za naprosto smrtící krok a moc před ním varuji," řekl. Strana by se podle svého bývalého šéfa měla semknout a postavit se za Petra Nečase.

Autoři: ,