Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus se zastal Lessyho: Útoky na policii nesmí pokračovat

Česko

  11:05aktualizováno  11:57
PRAHA - Na Pražský hrad dnes hodinu před polednem zavítal policejní prezident Petr Lessy. Prezident Václav Klaus před jejich soukromým rozhovorem uvedl, že Lessy má jeho podporu, když se snaží bránit policii od vnějších vlivů. "Nemohou pokračovat přímé i nepřímé útoky na ni," uvedl Klaus.

Policejní prezident Petr Lessy zavítal na Pražský hrad. foto: ČTK

Prezident ještě dodal, že situaci kolem policie považuje za vážnou a je podle něj potřeba ji zklidnit.

Lessy prezidentovi poděkoval za pozvání, chce mu prý podrobně popsat situaci kolem policie. "Protože i nás to netěší, ta situace, která se odvíjí, a opravdu všechno, co potřebujeme, je klid na práci, nic jiného," poznamenal Lessy.

Není to poprvé, co šéf policie zamířil na schůzku s prezidentem. Klaus ho přijal už loni v prosinci, poté, co Lidové noviny upozornily na zákulisní hry, po nichž ministr vnitra Jan Kubice tlačí na Lessyho odchod. Tehdy šéfa policie podpořil s tím, že si kvůli možné vládní krizi výměnu v čele policie nepřeje.

Ministr financí Miroslav Kalousek serveru Lidovky.cz řekl, že prezident Klaus má nepochybně právo se k situaci vyjádřit. Zopakoval však, že na dnešní schůzi sněmovny předloží důkazy, které potvrdí, že policejní prezident nemluví pravdu. Lessy měl podle Kalouska lhát, například když popisoval obsah jejich telefonického rozhovoru.

Začalo to Kalouskem

 • Současný spor mezi policejním prezidentem a vládou vyvrcholil v neděli, kdy Lessy v otevřeném dopise vyzval policisty, aby byli odolní vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných lidí". Policie podle něj musí zůstat apolitická.

VÍCE ZDE:

 • Premiér Petr Nečas (ODS) obratem Lessyho nařkl, že svou funkci posouvá směrem k politickému aktivismu. Jeho chování je podle premiéra "už jemně za hranou" a celkově neslučitelné s chováním policejního prezidenta.

VÍCE ZDE:

 • Lessy však vládě začal dělat vrásky už pár dní před tím, když se dostal do sporu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Policejní prezident uvedl, že mu Kalousek telefonoval v souvislosti s vyšetřováním kauzy CASA a nevhodnými výroky se vyjadřoval na účet vyšetřovatelů. Už před tím měl Kalousek volat i hlavnímu vyšetřovateli Jiřímu Mazánkovi.

VÍCE ZDE:

 • Kalousek však takový obsah rozhovoru popřel, podle něj byla řeč o policejních passatech. Na středečním jednání sněmovny chce předložit "nezpochybnitelné listinné dokumenty", že Lessy nemluvil o jejich rozhovoru pravdu.

VÍCE ZDE:

 • K tomu všemu se ještě v úterý rozhořel spor mezi policejním prezidentem a ministrem vnitra Janem Kubicem. Podle Kubiceho se Lessy chystal v září odstoupit z funkce, oba muži se na tom měli dohodnout už v červnu. Lessy však popřel, že by kdy měl něco podobného v plánu.

VÍCE ZDE:

 

Autoři: ,