Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Jsem znechucen nařčením z korupce. Je to zločinné

Česko

  14:47aktualizováno  16:47
PRAHA - Klaus důrazně odmítl informace o údajné korupci v udělování milostí. Vetuji, že by se něco takového mohlo stát, jsem rozhořčen, znechucen, řekl.

"Já vetuji, vetuji zcela jednoznačně, že by něco takového se mohlo stát, že by to bylo možné. Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje," řekl Klaus v Litoměřicích, kde se zastavil v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle časopisu Respekt existují dva svědci, kterým se někdejší policistka z Karlovarska Radka Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupená. Policie se začala případem zabývat, teprve se ale rozhodne, zda v této věci zahájí úkony trestního řízení či nikoliv.

'Zločinný časopis'

"Já jsem neuvěřitelně rozhořčen na skutečně zločinný časopis Respekt, on je zločinný dávno a známým způsobem, mě to nepřekvapuje," uvedl Klaus. Podle něj nemá smysl se s časopisem soudit, protože by mu to jen dělalo řadu měsíců reklamu v médiích. "Znehodnotit, zneuctít institut prezidentských milostí způsobem, jak oni si to dovolují, je pro mě zničující," uvedl Klaus. Klaus řekl, že udělování milostí je těžká agenda, které se musí intenzivně věnovat. Číst tisíce rozsudků a žádostí o milost je podle prezidenta náročná práce. "Jejich (Respektu) pokus znevážit to takovým způsobem mě opravdu zásadně uráží a nevím, co s tím udělat," dodal Klaus.

Odouzena za úplatky

Kadlecová, někdejší zaměstnankyně cizinecké policie v Karlových Varech, byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR. Milost jí prezidentská kancelář udělila v roce 2009.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery si nedovede představit, že by jeho časopis mohl při zveřejnění informací postupovat jinak, než postupoval. Pozastavil se nad tím, že všechny reakce, které přicházejí z Hradu, se týkají toho, kdo tu informaci přinesl, nikoliv věci samotné. To je podle něj nepřijatelná situace. "Soud odsoudil paní Kadlecovou do vězení a ona dostala milost za podmínek, které sám Hrad přiznává, že nechce vysvětlovat," řekl Tabery. Každý úřad, a to i prezidentská kancelář, podle něj musí být schopen obhájit své správní rozhodnutí.

TOP 09 chce změnit udělování milostí

Vládní TOP 09 chce kvůli podezření z uplácení změnit způsob udílení prezidentských milostí tak, aby je musel potvrdit ještě jiný orgán, například vláda či její pověřený člen, uvedli poslanci TOP 09 v tiskové zprávě. "TOP 09 ať mě nezlobí, opravdu, napíšu jim pozdravnou zdravici na jejich kongres na sobotu 22. října, ať mě nezlobí tímhletím způsobem, fakt ne," řekl Klaus.

Prezident zdůraznil, že to, jakým způsobem se udílejí milosti, je součástí ústavního pořádku. "O tom rozhodne Ústava České republiky, ale ať v této souvislosti, na to naskakování Respektu, ve kterém má dlouhé prsty pan (ministr zahraničí Karel) Schwarzenberg, ať to nedělá, opravdu ne," řekl Klaus.

Sněmovna by podle poslanců TOP 09 měla o změně diskutovat v rámci projednávání novely o přímé volbě prezidenta. Ta je nyní ve sněmovně před druhým čtením. Po takzvané kontrasignaci milostí volá i opoziční ČSSD, odmítá ji ale ODS.

Podle poslance a ústavního experta občanských demokratů Marka Bendy kauza zavání účelovostí, protože se objevila těsně před sněmovním projednáváním přímé volby. Věci veřejné se v této souvislosti obávají, že otevírání debaty o prezidentských milostech a dalších pravomocích může být záminkou pro krach parlamentních jednání o přímé volbě prezidenta.

'Zakoupená milost'

Celou kauzu odstartoval článek v pondělním vydání časopisu Respekt, který zveřejnil část lékařské dokumentace, když se Kadlecová psychicky zhroutila poté, co měla nastoupit na dva roky do vězení. Autor textu, primář psychiatrického oddělení v Ostrově Martin Konečný ve zprávě napsal, že Kadlecová "uvádí, že pro ni je 'zakoupena milost' u prezidenta republiky.

Na cílený dotaz potvrzuje, že úplatky přijali taky poradci prezidenta". O korupci při udělení milosti přitom Kadlecová hovořila i s Miroslavem Dorňákem, starostou obce Chyše na Karlovarsku, kde žije. Žádala jej o podpůrný dopis prezidentské kanceláři, uvedl týdeník. Dorňák po poradě v zastupitelstvu vyhověl, později mu prý Kadlecová řekla, že šlo jen o formalitu. "Milost byla zaplacená, potřebovali mít pouze naoko něco v ruce.

Cítil jsem se podvedený," řekl Respektu starosta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!