Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus opět hlavou státu

Česko

O hlas víc, než potřeboval

Klause volila ODS, tři odpadlíci z ČSSD, čtrnáct lidovců a dvě nezávislé senátorky

PRAHA Česko má staronového prezidenta: Václav Klaus byl včera na Pražském hradě zvolen pro své druhé pětileté funkční období.

Stalo se tak ve třetím kole druhé volby, kdy získal 141 hlasů, o jeden více, než potřeboval. Ruku pro něho v kole, kdy se hlasy ze Senátu a sněmovny sčítají, zvedlo všech 122 zákonodárců ODS, čtrnáct lidovců, dvě nezávislé senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková - a tři „odpadlíci“ zvolení původně za ČSSD - Michal Pohanka, Miloš Melčák a Evžen Snítilý.

Právě kolem Snítilého bylo dopoledne na Pražském hradě nejvíce rušno. Svým kolegům z poslaneckého klubu ČSSD oznámil, že se chystá volit Klause, a ti ho za to ze svého středu ihned vyloučili. Snítilý chce dál ve sněmovně působit jako nezařazený poslanec. Včerejší volby se nezúčastnili senátor Karel Barták (nez. za KDU-ČSL) a poslankyně za zelené Olga Zubová. Barták proto, že nesouhlasí s veřejnou volbou, Zubová kvůli zdravotním komplikacím po nedávné operaci. Své rozhodnutí ovšem sdělila svým kolegům pomocí SMS hodinu před začátkem zasedání na Hradě. A poté se už vedení strany nepodařilo se se Zubovou spojit.

Po svém zvolení Klaus kritizoval rozdělení politické scény. „Je třeba jít dál. Je třeba, abychom tuto volbu už měli za sebou a abychom se dívali skutečně dopředu,“ uvedl Klaus v narážce na dramatické okolnosti, které jeho zvolení předcházely.

Zatímco Jana Bobošíková, nominovaná komunisty, po poledni boj o Hrad vzdala, druhý Klausův protikandidát Jan Švejnar vytrval až do rozhodujícího třetího kola. V něm získal 111 hlasů.

Švejnar Klausovi k jeho zvolení pogratuloval a řekl, že hodlá dál pracovat pro Českou republiku. „Stal jsem se politickou osobou,“ řekl poražený kandidát. Blíže ale své další angažmá na české politické scéně nespecifikoval.

Klausovi poblahopřál rovněž šéf ČSSD Jiří Paroubek, ovšem nikterak vřele. „Já mu gratuluji, i když tak úplně nemůže být šťastný,“ řekl v narážce na těsné vítězství.

Klausův předchůdce ve funkci Václav Havel poslal na Hrad fax, v němž Klausovi popřál, aby jeho „prezidentování bylo jednodušší než jeho volba“.

Kardinál Miloslav Vlk označil úsilí, které ke zvolení vedlo, za „vleklé a bolestné“. Vlk doufá, že Klaus z toho pro sebe, pro styl své práce i pro svou funkci vyvodí patřičné závěry.

Čtěte Téma na stranách 2, 3, 4 a 5

GRAF

Výsledky druhé volby prezidenta

I. KOLO

sněmovna 93

Senát 48

sněmovna 104

Senát 32

II. KOLO

sněmovna 93

Senát 48

sněmovna 94

Senát 32

III. KOLO

sněmovna + Senát 141

sněmovna + Senát 111

Václav Klaus Jan Švejnar

LN ŠIMON / REUTERS /

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!