Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Klaus začínal s trabantem...

Česko

Boj o Hrad - Oba kandidáti jsou na tom materiálně více než dobře a oba se vypracovali „od píky“

PRAHA Václav Klaus rád vypráví o tom, jak se v roce 1974, ve svých třiatřiceti letech, zmohl na své první auto - dnes již legendární trabant východoněmecké automobilky Sachsenring. Díky duroplastovému výrobku mohli po silnicích v komunistických zemích jezdit i lidé, kteří si tehdy nemohli dovolit zrovna rozhazovat.

Časy se ale mění. Dnes má Václav Klaus jako nynější hlava České republiky dvousettisícový plat a majetek v desítkách milionů korun. Vlastní několik nemovitostí.

Chatu v malé vesnici Prudice, asi třicet kilometrů od Tábora, koupil už před 35 lety. Dnes má kompletně zrekonstruovaná poloroubenka tržní cenu odhadem dva miliony korun.

Václav Klaus však příliš často do Prudic nejezdí: od svého zvolení prezidentem se tam podle místních obyvatel objevil velmi zřídka.

Klausovi patří také řadová vilka v ulici Na Ládví v Praze 8-Ďáblicích. Kompletně zrekonstruovaný dům měli manželé Klausovi koupit v létě 2007 údajně za své celoživotní úspory v hodnotě osmi milionů korun. Vila leží jen asi deset minut chůze od metra.

Podle spekulací bulvárního deníku Šíp by mohl prezidentský pár, který nehodlá ve vile bydlet, dům v Ďáblicích pronajímat. Ročně by si tak přišel na přibližně půl milionu korun. Podle Klausova tiskového mluvčího se tak ale neděje. „Prezident vilu určitě nepronajímá. Pokud vím, zatím ji spíš upravuje,“ řekl LN Hájek.

Čtyřpatrová vila v ulici Na Ládví prochází skutečně rozsáhlou rekonstrukcí a podle Hájkových dřívějších vyjádření představuje pro Klausovy výhodnou investici a zhodnocení jejich úspor.

Bulvár informoval také o dvou bytech v Praze-Libni, které jsou napsány na Klausovu manželku Livii. Prezidentův tiskový mluvčí Hájek ovšem pro LN upřesnil, že se nejedná o dva byty, ale o jeden, který vznikl spojením dvou bytových jednotek. Byt Klausovi koupili v roce 2000 za 3 miliony korun.

Před jedenácti lety vzbudila velký rozruch zpráva, kterou přinesla TV Nova. Václav Klaus, tehdy premiér rozpadající se koaliční vlády, měl mít podle reportérů televize „utajenou“ vilu ve Švýcarsku. Klaus tehdy vlastnictví vily rozhodně popřel a na TV Nova, kterou původně hodlal zažalovat o sto milionů, si vymohl omluvu.

Ochranka občas jezdí až za Klausovou škodovku O Klausovi je známo, že je vášnivým lyžařem. V roce 2000 si koupil za 1,8 milionu korun horský apartmán 2 + 1 s garáží v Peci pod Sněžkou. Ten však v roce 2004 převedl na svého syna Václava.

V Krkonoších si horský byt koupil i druhý Klausův syn Jan - tentokrát ve Špindlerově mlýně. Svému synovi Klaus věnoval také Škodu Octavii, kterou si pořídil v roce 2002. Tehdy přestal být šéfem Poslanecké sněmovny, a přišel tak o služební vůz. Ale ne na dlouho. Již v roce 2003 byl zvolen prezidentem republiky.

Jako hlava státu používá Klaus ke svým cestám většinou služební auto Škoda Superb, jezdí ale i vozem Audi A8. Soukromí se ale zříká nerad. „Absurdní taky třeba je, když jednou za rok vezmu naši škodovku, posadím manželku vedle sebe a jedu na pár dní do Rakouska. A ochranka za námi jede v audi,“ řekl Klaus v prosinci 2007 Pátku LN.

Prezidentský plat činí nyní 204 800 nezdaněných korun měsíčně. K tomu má hlava státu nárok na náhrady v hodnotě 193 900 korun.

***

Majetek Václava Klause

Václav Klaus vlastní řadovou vilku v ulici Na Ládví v Praze 8-Ďáblicích, za kterou zaplatil 8 milionů korun.

Jeho žena Livia vlastní byt v Kubišově ulici v Libni, který vznikl spojením dvou bytových jednotek. Cena je odhadována zhruba na 3 miliony korun.

Manželé Klausovi vlastní kompletně rekonstruovanou, poloroubenou chalupu ve vesnici Prudice (asi 30 kilometrů od Tábora), cena odhadem 2 miliony korun.

Prezidentský plat Václava Klause činí 204 800 Kč bez zdanění, rovněž má nárok na náhrady 193 900 Kč.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!