Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Klausova cesta do Polska začala v rozděleném Těšíně

Česko

Český prezident s sebou na oficiální návštěvu vzal i svou knihu Modrá, nikoliv zelená planeta.

CIESZYN, Polsko Ve městě rozděleném hranicemi započala cesta českého prezidenta Václava Klause do Polska. Společně s polským prezidentem Lechem Kaczynským zavítal do Českého Těšína a polského Cieszyna.

Klaus se s Kaczynským vídá poměrně často, tentokrát se ale sešli hlavně proto, že zakrátko budou Polsko i Česko slavit devadesáté výročí nezávislosti. Oslavy se uskuteční i v česko-polském dvojměstí, které bylo – jak praví legenda – založeno u řeky Olše před téměř 1200 lety.

„Město symbolizuje veškerou problematiku i radost a občasné problémy česko-polských vztahů,“ řekl v Národním domě v Cieszyně český prezident.

Spor o Těšínsko nechávají prý prezidenti minulosti. Kaczynski zdůraznil, že málokteré dvě země mají spolu tak dobré vztahy jako Česko a Polsko. „Společně jsme silnější a společně můžeme posílit naši pozici v Evropě. Těšín ať je symbolem takové spolupráce,“ uvedl Kaczynski.

Samosprávy obou měst spolu podle starostů úzce spolupracují. Důkazem úspěšného navázání kontaktů po roce 1989 může být to, že společný projekt „Těš se Těšínem“ získal nyní čtyři miliony eur z unijní pokladny. Za peníze obě města revitalizují veřejné prostranství.

Klaus s Kaczynským zároveň mluvili o nadcházejícím summitu Evropské unie. „Na summitu v Bruselu je potřeba držet podobné postoje v řadě důležitých věcí,“ zdůraznil Klaus.

Český prezident s sebou do Polska nezapomněl vzít svou knihu Modrá, nikoliv zelená planeta. Dnes ji plánuje představit na varšavské obchodní univerzitě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!