Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klíčové hlasování: vyhraje les, nebo golf?

Česko

  17:00
PRAHA - Ve čtvrtek se v pražském zastupitelstvu hlasuje o budoucnosti největšího pražského lesa. Zatímco zeleň v pražském Trojmezí je už několik měsíců zachráněna, Klánovický les, byť je jeho zachování stejně jako Trojmezí v koaliční smlouvě magistrátní koalice ČSSD a ODS, na podobný jasný krok už dlouhé měsíce čeká.

Klánovický les v Praze foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

Podobně jako u Trojmezí musí totiž u Klánovického lesa dojít ke změně územního plánu, aby se tak v tomto případě zamezilo rozšíření současného tréninkového golfového hřiště na devítijamkové, jež by zasáhlo značnou část lesa.

VÍCE O BOJI ZA ZACHOVÁNÍ LESA

Proti rozšíření golfu se postavili občané Klánovic v roce 2010 v referendu, které skončilo jednoznačným odmítnutím plánů na golfové hřiště uprostřed lesa. Stanovisko občanů Klánovic a klánovické radnice podporuje i sousední Městská část Praha 21 – Újezd nad Lesy.

Vyhraje les?
Na 1000 hektarech Klánovického lesa je několik přírodních rezervací, vedle stád divokých prasat, srnců nebo lišek se tu v tůních vyskytuje i jediná želví populace v Praze. Klánovice navíc podaly žádost, aby byla přírodní rezervace rozšířena na celý komplex lesa.

Golf klub v Klánovicích

Pokud jde o výsledek čtvrtečního rozhodnutí pražských zastupitelů, není jasné, zda les zvítězí. "Hlasování bude muset jít napříč politickými kluby," uvedl pro LN jeden z klánovických zastupitelů. Zřejmě všechny kluby zastupitelstva mají totiž ve svých řadách i "fandy" vybudování golfu na úkor zachování celistvosti lesa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!