Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Klíčový zápas Češi zvládli

Čeští hráči na florbalovém MS v přímém souboji o semifinále porazili Lotyšsko 5:3

OSTRAVA/PRAHA Česká florbalová reprezentace zvládla klíčový zápas proti Lotyšsku a pokud dnes porazí outsidera z Itálie, tak postoupí mezi čtyři nejlepší týmy domácího šampionátu.

Přestože konečné skóre vypadá přesvědčivě, prvních deset minut bylo značně rozpačitých. Českým hráčům se v ofenzivě vůbec nedařilo, navíc již od třetí minuty museli dotahovat vedení Lotyšů, které zařídil Laivinš pěknou křižnou střelou.

„Stalo se to nejhorší co mohlo, špatně jsme napadali a Lotyši nás z brejku potrestali,“ řekl ČT útočník Martin Richter. O sedm minut později navíc mohlo být ještě hůře, Blinds však trefil pouze horní tyčku české branky.

„Zápas to rozhodně nebyl jednoduchý, zvlášť když jsme dostali gól hned z první střely,“ uvedl český kouč Zdeněk Skružný. Ten vyřešil otázku kolem gólmanů a dal v brance přednost Davidu Rytychovi, ač Tomáš Kafka podal proti Švédům skvělý výkon. Mladému Rytychovi však zápas příliš nevyšel. Přestože měl mnohem méně práce než jeho lotyšský soupeř Krums, nakonec dostal jen o dva góly méně.

Uklidnění přinesl až bek Folta Ve třinácté minutě Čechy konečně vysvobodil obránce Daniel Folta, když se střelou z dálky trefil přesně k levé tyčce. O minutu později již český výběr vedl, Aleš Zálesný vybojoval Krumsem vyražený balon, udělal kličku a zavěsil pod břevno.

Ve druhé třetině Češi sice branku soupeře dobývali, nicméně žádné velké šance si nevytvořili. „Hráli jsme totiž strašně složitě, nějak v křeči,“ přiznal špatný herní projev forvard Radim Cepek.

V úvodu dokonce ztratili vedení, ve 23. minutě se totiž Laivinš krásně obtočil kolem dvou obránců a podruhé v utkání prostřelil Rytycha. Za čtyři minuty ale český tým opět vedl, když z půlky hřiště vypálil obránce Tomáš Chrábek a střela nádherně zapadla do růžku Krumsovy branky. „Na střely z dálky tam bylo hodně prostoru, vůbec jsem se nebál a spadlo to tam,“ komentoval Chrábek svou první trefu na turnaji.

V úvodu třetí části Češi díky brankám Jakůbka a Ostřanského odskočili vedli 5:3. Během tří minut padly tři góly, za Lotyše snižoval Levitis. Ve zbytku zápasu český tým pohodlně bránil vedení, navíc stále útočil a držel Lotyše pod tlakem, výborný Krums jim ale nedovolil více než pět gólů.

V úplném závěru se ještě Lotyši pokusili snížit v power-play, skóre však zůstalo stejné. S celkovým výkonem byl kouč Skružný spokojen, měl však určité výhrady. „Zápas jsme zvládli, ale třeba přesilovky se nám moc nedařily. Ty góly nám ale nakonec nechyběly, takže to vlastně tolik nevadilo,“ mávl rukou

Poslední krok do semifinále čeká na reprezentanty dnes, musí porazit Itálii. Neměl by to však být velký problém.

***

Další výsledky z MS na straně 22

Česko 5 Lotyšsko 3

Branky a nahrávky: 13. Folta (Novotný), 14. Zálesný (Fridrich), 27. Chrápek (Trnavský), 41. Jakůbek (Kožušník), 42. Ostřanský (Cepek) - 3. Laivinš (Jekabsons), 23. Laivinš (Belasovs), 42. Levitis (Jekabsons). Rozhodčí: Hofgaard Jorstad a Ali Zouhar (oba Nor.). Vyloučení: 0:3. Bez využití. Diváci: 5568. Třetiny: 2:1, 1:1, 2:1. Sestava Česka: Rytych - Garčar, Jakůbek, Chrápek, Trnavský, Folta, Nesměrák, - Kožušník, Cepek, Skalík - Ostřanský, Fridrich, Zálesný - Novotný, Fojta, Richter - od 41. navíc Sikora.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...