Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Sníh v únoru bude vzácný. Klimatolog popisuje, jak se může změnit lyžování v Česku

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Premium Rozhovor
Jako lyžař nechce klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz v rozhovoru pro Lidovky.cz teplé únorové počasí přivolávat. Pokud však budou globální teploty růst podobně jako v posledních desetiletích, země se tomu nejspíš nevyhne. Ve druhé polovině tohoto století by se teplý únor a hory bez sněhu mohly v Česku stát novým normálem.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Větší výkyvy počasí budou podle klimatologických modelů v dalších desetiletích častější. Již začátek letošního roku hodnotí jako teplý. V Česku i ve světě. U nás byla v lednu průměrná teplota o 0,9 °C vyšší, než je normál, což je stále statisticky v intervalu běžné teploty. První polovina února však již byla výrazně nadnormální a výhled do konce února zatím významnější ochlazení neslibuje.

Srážek meteorologové zaznamenali nadprůměrné množství, sněhu na horách je však málo. Z pohledu dlouhodobých teplotních statistik jde o hodně zajímavý začátek února, který je na mnoha místech v Česku rekordně teplý.

Lidovky.cz: Teplem trpí lyžařské areály, které ani nemohou vyrábět technický sníh. Potíže mělo i domácí mistrovství světa v biatlonu. Jak klima ovlivní zimní sportování v Česku?
Myslím si, že docela výrazně, ale je dobré si uvědomit, že i „bruslařské“ sporty se před lety provozovaly na přírodních plochách, ne v halách.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se