Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Klimatický podvod“ neklamal, ale zkresloval

Česko

LONDÝN Britský televizní regulátor Ofcom včera rozhodl, že televizní dokument „Velký podvod s globálním oteplováním“ porušil některá pravidla včetně povinného zachovávání nestrannosti zakotvená v britském kodexu pro televizní vysílání. Dokument uvádí názory některých jednotlivců „nepoctivým“ způsobem. Veřejnost ale nebyla filmem oklamána, rozhodl Ofcom.

Televize Channel 4 vysílala dokument loni na jaře. V létě minulého roku uspořádalo jeho projekci v pražském kině Blaník Centrum pro ekonomiku a politiku a prezident Václav Klaus při té příležitosti film ocenil jako příspěvek k tomu, aby se diskuse o klimatických změnách vrátila na zem. Film (v originále The Great Global Warming Swindle) zpochybňuje souvislost lidské činnosti s oteplováním.

Někteří vědci, kteří ve filmu vystupují nebo o jejichž činnosti dokument informuje, si stěžovali na chyby, zkreslení a překroucení jejich výroků. Ofcom ve svém rozhodnutí tyto stížnosti uznal za oprávněné. Konkrétně konstatoval, že tvůrci filmu se nespravedlivě zachovali k bývalému hlavnímu vědeckému poradci britské vlády Davidu Kingovi, k Mezivládnímu panelu pro změny klimatu (IPCC) a oceánografovi Carlu Wunschovi.

Závěrečná část programu, která se zabývá politikou OSN a západních vlád vůči globálnímu oteplování, podle regulátora porušuje povinnost nestrannosti.

Na druhé straně úvodní části programu, které se zabývají vědeckou debatou o globálním oteplování, nejsou podle Ofcomu záležitostí „politických nebo průmyslových sporů“, a proto na ně nelze aplikovat pravidla o povinné nestrannosti. I když Ofcom má pochybnosti o aspektech programu a vynechání některých faktů a názorů, nedomnívá se, že by to vzhledem k povaze pořadu vedlo k oklamání veřejnosti.

Šéf dokumentaristiky televize Channel 4 Hamish Mykura poslední bod v rozhovoru pro The Guardian přivítal. Film se podle něj „legitimně snažil představit názor menšiny vědců, kteří jsou přesvědčeni, že globální oteplování není způsobeno lidmi vyráběným CO2,“ řekl.

Velký podvod je považován za jakýsi zrcadlový obraz dokumentu Alberta Gorea Nepříjemná pravda. Ten zase za neobjektivní označil britský soud. V tamních školách ho lze nyní promítat jen s varováním před jeho zaujatostí.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...