Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klíšťata, Twin Peaks a péčkaři, pojmenovali poslanci peakovce

Česko

  15:09
PRAHA - Karolína Peake bude mít po pátečním jednání sněmovny o důvěře vládě hned několik tipů, jak pojmenovat svoji novou parlamentní platformu. Poradili jí poslanci David Rath, Ladislav Šincl a Jan Chvojka.

Petr Nečas a Karolína Peake ve sněmovně. foto:  František Vlček, Lidové noviny

I když výsledek hlasování o důvěře Nečasovy vlády je v podstatě jasný, opoziční poslanci podle očekávání využívají příležitost a kabinet od rána plísní - kvůli přeběhlíkům, 'asociálním' reformám nebo arogantnímu chování.

Několik zákonodárců však přidalo i několik rad adresovaných Karolíně Peake, která opustila VV a s sebou vzala osm poslanců. Dodnes její "příznivci vlády" nemají jméno, a tak dostali několik tipů.

Přečtěte si on-line reportáž ze sněmovny

"Tady spíš než o přeběhnutí jde o neuvěřitelné setrvávání. Něco asi jako když vás chytne klíště, tak tady se paní Peake a lidé kolem ní drží moci a funkcí, jako klíšťata se drží třeba vaší šíje. Co kdybyste se jmenovali Klíšťata?" obrátil se David Rath na Peake.

Další nápad přihodil poslanec ČSSD Jan Chvojka: "Já tyto poslance nazývám pracovně péčkaři. O tyto lidi se dnes chce stávající vláda opírat, přičemž torzo Věcí veřejných je odsouzeno k práci dle svých slov v takzvané konstruktivní opozici."

Předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (vlevo) na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která měla 27. dubna v Praze na programu hlasování o důvěře Nečasově vládě.

A do třetice: v jinak rozpačitém projevu dal tip na jméno další sociální demokrat Ladislav Šincl. "Tak trochu mi tato platforma bez programu připomíná slavný americký seriál, kde se děj odehrává v jednom americkém městečku, které se také na první pohled zdá být normální, ale ve skutečnosti je plné překvapení, bizarních scén, rozdvojených osobností, podivuhodných postav, které postupně odhalují svá skrytá tajemství. Tento seriál, jak jistě z vás někteří tuší, se jmenuje 'Městečko Twin Peaks'. Snad by to mohlo inspirovat," radil. 

Přečtěte si další výroky z pátečního mimořádného jednání sněmovny:

Petr Nečas o přeběhlících:

 "Přeběhlík je člověk, který přejde od koalice k opozici, anebo z opozice ke koalici... Kdo zůstává s vládou, kdo zůstává s jejím programem, kdo zůstává s její politikou, není v mých očích žádný přeběhlík."

Bohuslav Sobotka o reformách:

"Vláda se tady bude opírat o platformu, kterou nikdo nevolil a nikdy nekandidovala v žádných volbách. Nečasova vláda se bude opírat o poslance, kterým hrozí trestní stíhání. Nečasova vláda se bude opírat o poslance, kteří se bojí nových voleb."

"Je to prostě nepravda a nesmysl, že nás vládní reformy vzdalují od propasti. Není pravda, že nás vzdalují od řecké cesty. Skutečností je, že to, co dělá vláda v oblasti rozpočtové a hospodářské politiky, tak nás do rozpočtové a hospodářské propasti přímo žene."

Vojtěch Filip (KSČM) o naději:

"Vy jste způsobil stav, kdy lidé ztratili naději, kdy lidé cítí více bezmoci než schopnosti svým aktivním konáním změnit tuto situaci. Vy bráníte tomu, aby se Česká republika dál rozvíjela. Vedete Českou republiku k stagnaci, a proto si důvěru nezasloužíte."

Lubomír Zaorálek (ČSSD) radí:

"Já sám bych nejraději řekl, že úplně nejlépe by bylo, kdyby pan premiér Nečas i pan (Miroslav) Kalousek si vzali všechny své pány Dobeše, Bárty i pana Klause a někam šli možná rychlostí pikosekund."

Vicepremiérka Karolína Peake o nápravě:

"Každý z nás koaličních poslanců a ministrů k této situaci nějak přispěl. Někdo tím, že málo razantně prosazoval svůj názor ve vlastní straně, někdo tím, že raději nechá problém hnít, než aby jej řešil, jiný zase tím, že se ke kolegům chová jako mazák k bažantovi na vojně. Rozhodnutí, které jsem učinila minulý týden, je snahou o nápravu mé dřívější slabosti."

David Rath (ČSSD) o klíšťatech:

"Tak jsem si všiml, že se v této sněmovně zastavil čas. Máme nějakých 12:37, a tady je stále 12:23. Nevím, jestli je to náhoda, anebo pro udržení vlády jste zastavili i čas, aby se nic nezměnilo. Možná se dočkáme toho, jako v tom zakletém zámku, že premiér Nečas už tady bude navždy, na věčné časy."

David Rath v Poslanecké sněmovně

Kateřina Klasnová (VV) o Peake:

"Dovolte mi být trošku osobní na závěr a vzkázat svým již bývalým kolegům a hlavně vicepremiérce Karolíně Peake: Co platno člověku, kdyby i celý svět získal, ale na své duši škodu utrpěl."

Michal Hašek (ČSSD) o přilnavosti:

"Bohužel nežijeme v zemi, kde jsou názory občanů důležitější než přilnavost k vládním křeslům, a proto dnes Česká republika může získat vládu, kterou nikdo nechce, ale která přesto bude dál vládnout jako vláda nechtěných a jako vláda odmítaných." "Byla to koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která v posledních dvou letech svojí praktickou politickou činností bohužel přispěla k tomu, že rostou preference Komunistické strany Čech a Moravy."

Pavel Kováčik (KSČM) o strachu z komunistů:

"Lidé přestali věřit na to bezduché strašení komunisty, mysleli si, a začínají si myslet, a já si myslím, že oprávněně, že to, co je tady teď, může být ještě horší. Proto dávají preference komunistům."

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...