Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Klose je jiný, ale může být nejlepší

Česko

Německý útočník Miroslav Klose potřebuje gól, aby dorovnal historicky nejlepšího střelce mistrovství světa Ronalda. Mezi fotbalové legendy šampionátů však herním stylem nezapadá.

PRAHA Na končícím mistrovství světa v Jihoafrické republice může skončit romantické vzhlížení k fotbalistům s umem od boha.

Stačí, aby v dnešním boji o třetí místo alespoň jednou skóroval německý útočník Miroslav Klose do uruguayské sítě. Pokud kanonýr nastoupí i přes bolesti zad a dokáže se trefit hned dvakrát, překoná dosud nejlepšího střelce historie šampionátů Ronalda. Brazilce, který dal na třech turnajích (1998, 2002 a 2006) celkem patnáct gólů.

Až za Ronaldem zůstal Pelé (12 gólů), Just Fontaine (13) či Gerd Müller (14). Všichni čtyři ale byli legendami své doby nebo alespoň země, kterou reprezentovali. Spojovaly je neuvěřitelný čuch na góly, rychlost a výbušnost. Generace fanoušků si po zdech vylepovaly jejich fotografie a obdivovaly je.

První dva už Klose překonal, třetího dorovnal, a pokud dnes za sebe odsune i Ronalda, stane se nejúspěšnějším z nich. Přesto však v jejich společnosti působí jako pěst na oko. „Miroslav je jiný,“ ví německý kouč Joachim Löw.

Dvaatřicetiletý Klose se svými předchůdci sdílí jen zabijácký střelecký instinkt. Nevyniká technikou, dynamikou ani pohlednými kličkami. Je to hráč do vápna, má výborný výběr místa a obvykle jen doráží přihrávky spoluhráčů.

Čtrnáct jeho dosavadních gólů na mistrovství světa padlo ze vzdálenosti několika metrů, polovina z nich byly hlavičky. Jen doklepává míče do brány. K úspěchům to však rodákovi z polské Opole stačí. Před čtyřmi lety si na šampionátu vysloužil Zlatou kopačku pro nejlepšího kanonýra turnaje.

„Je prostě skvělý. Na mezinárodní úrovni se mu vždycky dařilo, protože je neustále hladový po gólech,“ tvrdí Löw, jenž na svého svěřence nedá dopustit.

Ani když se vytáhlému forvardovi tolik nedaří na klubové scéně. V dresu Bayernu Mnichov marně vzpomíná na formu z Werderu Brémy, kde se o góly pral s útočným parťákem Ivanem Klasničem.

Klose ovšem myslí na příjemnější věci. Dnes má totiž pravděpodobně poslední šanci zapsat se mezi velikány. Těžko si představit, že by si ve svém věku zahrál i na dalším, už čtvrtém šampionátu.

„Když jsem před šesti lety mluvil s Ronaldem, nenapadlo mě, že bych ho někdy mohl překonat. Teď mi k tomu chybí pouze dvě trefy,“ přiznává Klose.

***

VÝJIMEČNÍ STŘELCI MISTROVSTVÍ SVĚTA

Ronaldo (15 gólů) Přezdívá se mu „tlouštík“, ale málokdo zapomněl, že Ronaldo býval postrachem fotbalových brankářů. Během tří světových šampionátů nastřílel patnáct gólů, což se zatím nikomu jinému nepovedlo. Časem ale doplatil na špatnou životosprávu a dnes hraje v rodné Brazílii.

Gerd Müller (14 gólů) Těžko byste v šedesátých a sedmdesátých letech hledali lepšího kanonýra než Němce Gerda Müllera. Když na mistrovství světa 1970 vstřelil deset gólů a o čtyři roky později další čtyři, zapsal se mezi legendy a doma mu začali říkat „národní bombarďák“.

Just Fontaine (13 gólů) Narodil se v Maroku, ale na MS 1958 zářil ve francouzském dresu. Nikomu se dosud nepovedlo to, co tehdy „Justovi“ – trefit se hned třináctkrát na jediném šampionátu. Alespoň jeden gól tehdy zaznamenal v každém z pěti odehraných zápasů.

Autor: