Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Kluby cítí kvůli dohodě rozpaky

Česko

Policie dnes uzavře s ČMFS smlouvu o bezpečnosti na stadionech, kterou „fotbalová vláda“ neschválila

PRAHA Dohoda, která upravuje vztah mezi Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) a Policií ČR, už leží na stole. Dnes ji podepíše předseda ČMFS Pavel Mokrý s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. Některé kluby si těsně před jejím uzavřením stěžují, že neměly možnost podobu smlouvy ovlivnit. Jarní část první ligy přitom začíná už tuto neděli.

Obsah dokumentu reaguje na platnost nového zákona o policii. Přináší řadu novinek, přičemž klade vyšší požadavky na pořadatelskou službu při zápasech, policie by ji už neměla nahrazovat.

Jako první se s kritikou ozval prezident FK Příbram a člen výkonného výboru Jaroslav Starka. „Výkonný výbor přijal na posledním zasedání usnesení, že se smlouva uzavírat nebude. Pak se ale asi našlo pár lidí, kteří se rozhodli, že všechno bude jinak. To mi hodně vadí,“ řekl LN Starka.

„Víme, že podobná smlouva je potřebná, ale zatím jsme ji neviděli,“ konstatoval mluvčí Baníku Ostrava Igor Bruzl. „Vadí nám, že neproběhla diskuse s kluby, které jsou přímo u zdroje,“ připojil se s výtkou i šéf druholigových Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Nejen Příbram nejvíc poukazuje na ustanovení, které kluby od příští sezony zavazuje k povinnosti mít na stadionech instalovány drahé kamerové systémy. Původně jim na jejich pořízení sliboval výraznou dotaci svaz, potřebné prostředky ale zatím v rozpočtu nenašel.

„Od chvíle, kdy byla tatomyšlenka na světě, se počítalo, že na ně svaz zhruba 70 milionů sežene. Teď hrozí, že bude celá částka přenesena na kluby,“ varoval Bruzl. Během finanční krize by se prostředky na pořízení kamer sháněly velmi obtížně. To je i problém Bohemians 1905. „V kombinaci s nutností mít vyhřívaný trávník jde o hodně velkou investici. Do léta si nebudeme schopni z vlastních zdrojů systém pořídit,“ předvídá Přibyl.

Ani Starka zatím nemá představu, kde by potřebné peníze hledal. „Asi si budeme muset půjčit. Je také možné, že celou záležitost předám k přezkoumání svým právníkům. Je otázka, jestli měl Pavel Mokrý právo uvázat nás k vybudování zařízení za 8 milionů korun,“ nastínil Starka možné scénáře.

Předseda svazu svůj postup obhajuje. „I když smlouva není dokonalá, pořád je lepší ji podepsat než odmítnout a jít do války s policií,“ uvedl Mokrý pro Sport.cz. V opačném případě by hrozilo, že by kluby musely policii volat na linku 158 a za každý zásah platit.

Objeví se delegát v přestrojení Kamerové systémy nejsou jedinou novinkou obsaženou v dohodě. Podle návrhu, který mají LN k dispozici, se počítá se zavedením funkce tzv. spottera. Šlo by o policistu „v přestrojení“, který by se na stadionu prokazoval průkazkou delegáta. Na rozdíl od těch nominovaných svazem by monitoroval situaci v ochozech. Nutností se stane také vybudování zvláštní řídicí místnosti s dostatečným výhledem, odkud bude policejní velitel řídit případný zásah.

Smlouva však nevzbuzuje jen negativní reakce. „Zástupcům klubů dává možnost stát se přímým partnerem policie, což legislativa za normálních okolností neumožňuje,“ vyzdvihl její největší přínos ředitel komunikace pražské Sparty Ondřej Kasík.

***

Co musí splnit kluby *od července 2009 mít kamerový systém schopný monitorovat a zaznamenávat dění ve všech diváckých sektorech * při rizikových zápasech zajistit účast tzv. spottera. Půjde o pracovníka Policejního prezidia, který se bude prokazovat „krycí“ kartou s označením Delegát a bude mít volný přístup do všech částí stadionu

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...