Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kluci jsou zpátky ve městě?

Česko

Film Expendables: Postradatelní vykazuje rekordní míru koncentrace akčních hvězd na metr čtvereční. A taky nepříjemně výstižný název.

Když se u nás chlapi poperou, tak jenom nožem anebo sekerou, zpívá se v populární ódě na pivní zupáctví. Stejně často jako sekery a nože, ale chlapi, když jsou spolu, tasí kapesníčky. Těžko najít sentimentálnější společenství než do vzpomínek ponoření pánové. Nic proti tomu, jeden si tyhle chvíle užívá docela s velkou chutí a na mužnosti mu to ubrat nemusí. Krokodýl si taky rád pobrečí a plaz je to přitom parádně ostrý, jak může dosvědčit každý, komu při zoufalém útěku džunglí za zadkem cvakaly jeho zuby.

Ve filmu Expendables: Postradatelní se sešli mnozí chlapáci, kteří ve světě akčního filmu před dvaceti lety něco znamenali. I když nožů se v něm tasí hodně a létají s nezvyklou přesností, spíš je to ale snímek kapesníčkový. Plný odkazů na staré dobré časy akčního filmu, až je s podivem, že aktéři z toho neustálého pomrkávání na diváka nedostali křeč do očních víček. Výsledkem ale může být, že ty staré časy - tímto způsobem připomenuty - ztratí část zlatého lesku.

Ti postradatelní z titulu je parta žoldnéřů, která se nechává najímat na špinavou práci, s níž vlády a nadnárodní filmy nechtějí mít co společného. Jsou to žoldáci, ale žádní grázlové, mají svoje pravidla. V úvodní sekvenci, která popisuje zásah u somálských břehů, se například dozvíme, že k nim patří zásada „nevěšet piráty“.

Na šéfa party Barneyho (Sylvester Stallone) se obrátí mysteriózní vládní drsňák (Bruce Willis) s lukrativní nabídkou svrhnout režim prohnilého generála Garzy (David Zayas), který tyranizuje obyvatelstvo karibského ostrova Vilena a provozuje mezinárodní obchod s drogami. Při průzkumu námezdní bojovníci zjistí, že ještě horší než generál je exagent CIA Monroe (Eric Roberts), který Garzu vodí jak loutku, a že generál má krásnou dceru Sandru, jejíž srdce hoří pro věc osvobození vilenského lidu.

Barneyho parťáci se nakonec vrátí v plné síle a ve Vileně to začne bouchat, svištět a křupat. V těch bojových scénách ale není těžiště snímku, nejsou ani dvakrát spektakulární. Digitální triky jsou občas nepovedené, až to bolí, snaha napodobit módní roztřesenou kameru místy (třeba na začátku filmu) otravná. Větší prostor a v očích autorů asi i váhu mají scény, jejichž smyslem je diváka přesvědčit, jak je to úžasné, když se stará parta dá dohromady a šlape jí to jak zamlada. Ano, s tvářemi Sylvestera Stallonea a Mickeyho Rourkea čas provedl pozoruhodné věci a je zajímavé je studovat. Rourkeovi v roli „manažera“ skupiny by navíc jeden skoro věřil i za vlasy přitaženou historku o traumatizujícím zážitku z bosenské války. Kromě Stalloneho a Rourkea dostane prostor jen Jason Statham, společné scény téhle hvězdy mladší generace s protagonistou jsou nabité narážkami na jejich konkurenční vztah - asi měly být vtipné, ostatní filmem jenom procházejí. Pryč je milá topornost starých akčňáků, jež občas dosahovala kvalit až zenových, stejně jako mezi zuby drcené kameňáky. Řeči o duši, kterou naši bojovníci ztratili a musí si ji znovu vydobýt, jsou ale jenom únavné, stejně jako úporná snaha předvést jejich úžasný svět bez žen. Není zřejmě nic krásnějšího než strávit večer s kumpány, ukazovat si s nimi svaly, hrát si s kudlou a nechat si potetovat záda... „Boys are back in town!“ zní triumfálně do závěrečných titulků. Klopotná apoteóza zastydlosti se v tu chvíli zdá být završena.

***

Expendables: Postradatelní

(USA, 2010) režie: Sylvester Stallone hrají: Sylvester Stallone, Jason Statham, Mickey Rourke, Jet Li, Eric Roberts a další premiéra: 19. 8.

S tvářemi Sylvestera Stallonea a Mickeyho Rourkea čas provedl pozoruhodné věci a je zajímavé je studovat. Rourkeovi v roli „manažera“ skupiny by navíc jeden skoro věřil i historku z bosenské války.

Autor: