Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kmenové buňky Czech made

Česko

Za čtyři měsíce se podařilo do českých laboratoří přenést špičkové technologie

PRAHA Čeští vědci se během čtyř měsíců vyrovnali světové špičce. Zvládli a úspěšně užívají technologii přípravy speciálních buněk, které svými vlastnostmi odpovídají zárodečným kmenovým buňkám. Vyhnou se tak etickému problému s ničením lidských zárodků, protože jim k práci postačí buněčný materiál například z lidské kůže.

Embryonální kmenové buňky představují pro mnoho vědců největší naději, jak získat „náhradní díly“ pro pacienty trpící například cukrovkou, Parkinsonovou chorobou či lidí odsouzených k nehybnosti po zranění míchy. Problém je, že při získávání kmenových buněk se ničí lidské zárodky, byť ve velmi raném stadiu vývoje.

Výzkumy v posledních letech naštěstí potvrdily možnost zvrátit osud již specializovaných buněk, z nichž jsou složeny různé tělesné orgány, a „přinutit“ je, aby se vrátily zpět do takzvaného pluripotentního (nediferencovaného) stavu. Tedy stavu velmi podobného tomu, v jakém jsou kmenové buňky v lidském embryu.

Přelomová je v tomto ohledu zejména práce japonského týmu z univerzity v Kjótu vedeného profesorem Jamanakou, jejíž výsledky byly zveřejněné na konci roku 2007.

Nyní tým z Ústavu experimentální medicíny AVČR vedený profesorkou Evou Sykovou a Výzkumného ústavu živočišné výroby, kde skupinu vede Tibor Moško, dokázaly během čtyř měsíců dosáhnout stejného výsledku jako japonští badatelé. Buňku odebranou z kůže vědci změnili pomocí genové manipulace a vrátili ji tak do výchozího stavu univerzální kmenové buňky. „Hlavním přínosem je fakt, že touto metodou se obejde imunitní bariéra pacienta. Všechny dosavadní kmenové buňky odebrané z embryí vyvolávají v organismu příjemce odmítavou reakci, kterou je nutné tlumit,“ říká profesorka Eva Syková.

Podle jejích slov je rovněž výhodou, že novým postupem připravená kmenová buňka nemá tendenci měnit se v nádorovou.

Nová technologie umožní studovat příčiny onemocnění a hledání léčebných postupů. Vědci, kteří jsou aktivní v rámci Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad, se tak připojili jako první v České republice k několika světovým laboratořím zvládajícím tento postup.

***

„Přeprogramování“ buněčných jader

Husarský kousek se podařil českým vědcům. Přeměnili dospělou buňku kůže v universální kmenovou, která může vytvořit jakýkoliv orgán v těle. Postup, který zatím dovedou jen týmy v Japonsku a USA, zvládli Češi během čtyř měsíců.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...