Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Knapkovou tlačí ruský biomechanik

Česko

PRAHA Návrat k lodi, na níž v letech 2005 a 2006 získala dvě světová stříbra. Spolupráce s ruským biomechanikem, který upravuje její pohyby za vesly tak, aby loď jela co nejrychleji. Také to mohlo přispět k tomu, že skifařka Miroslava Knapková (28) po sedmi letech v neděli podruhé ovládla seriál Světového poháru. „A možná jsem musela i něco potrénovat,“ usmívá se nejlepší česká veslařka.

* Jaké to je podruhé v kariéře vyhrát Světový pohár?

Dobrý... (smích) Ale překvapilo mě to, protože jsem letos nečekala, že bych mohla mít nějakou extra formu. Alespoň ne tak brzy.

* Jenže vyhráváte závody o pět, ale také o deset vteřin čili „o parník“. O čem to svědčí?

Těžko říct, ale je to bezvadný pocit, když nemusíte ani finišovat. To jsem nikdy nezažila. Já se ale musím držet při zemi, protože poolympijská sezona je zvláštní v tom, že řada závodnic déle odpočívá. To se týkalo i mě, takže jsem se v jarní přípravě dost natrápila. Rozhodující ale bude až mistrovství světa v Poznani na konci léta. Světový pohár je dílčí úspěch, přece s trenérem Tomášem Kacovským nezačneme odpočívat.

* Je pro vás triumf ve Světovém poháru povzbuzení, anebo vás to tlačí do stavu zvýšené pozornosti? Soupeřky si teď řekly – pozor na ni, letos míří vysoko!

Beru to jako povzbuzení. Soupeřky respektuji vždycky.

* Možná musíte být ve střehu – Bělorusku Karstenovou, pětinásobnou mistryni světa, jste na prestižní regatě v Amsterodamu deklasovala rozdílem třídy a ona se teď chystá v ústraní...

Její pozice je těžší, je zvyklá vyhrávat. Výhoda je na mojí straně.

* V loděnici Slavie jste oprášila skif, na kterém jste byla čtvrtá v Aténách 2004. Prozradíte proč?

Taky jsem na ní pak získala dvě stříbra na mistrovství světa. Jezdí se mi na ní líp, vůbec mám letos lepší cit pro vodu než loni.

* Přispěla k tomu také spolupráce s ruským biomechanikem žijícím v Praze Valerijem Klešněvem?

Určitě. Začali jsme v dubnu a on si všímá všeho. Měří sílu, délku záběru, vůli vesel. Třeba mě upozorňuje, že krčím ruce, že sílu nesmím v první půlce záběru přenášet do rukou, ale do nohou. Postupně se daří přenášet to do závodů.

* Karstenovou jste letos poprvé porazila, Bulharka Nejková, olympijská vítězka, jezdí ve dvojskifu – vypadá to, že máte soupeřky pod kontrolou?

Přibudou Číňanka, Američanka a nikdy nevíte, co se může stát.

* Máte na mysli virózu, která vás přibrzdila loni v Pekingu i předloni na mistrovství světa?

Trenér říká, že nesmíme polevit v tréninku, protože pak by byl organismus náchylnější. Ale já mu to ještě vysvětlím... (úsměv)

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...